Reklama

Wiadomości

Austria ostrzega przed blackoutami w UE. „Pytanie nie powinno brzmieć, czy to wystąpi, ale kiedy"

Autor. Canva

Austriacka minister obrony Klaudia Tanner stwierdziła, że nad Europą wciąż wisi ryzyko rosyjskich ataków hakerskich na infrastrukturę krytyczną.

Reklama

 „Dla Putina ataki hakerskie na zachodnie systemy energetyczne są narzędziem wojny hybrydowej" – powiedziała Tenner w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Welt".

Reklama

Szefowa austriackiego resortu obrony w ten sposób chciała podkreślić, że prawdopodobieństwo wystąpienia blackoutu, wywołane rosyjskimi atakami hakerskimi, w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej wciąż jest bardzo duże. „Pytanie nie powinno brzmieć, czy to wystąpi, ale kiedy" – stwierdziła Tenner kreśląc czarny scenariusz, że blisko 1/3 obywateli byłaby w stanie zadbać o siebie tylko do czwartego dnia awarii zasilania.   

Według minister, mieszkańcy Austrii są od 2020 roku stale informowani o zagrożeniu wystąpienia przerw w dostawach energii elektrycznej. Dodatkowo policja, strażacy, wojsko i obrona cywilna regularnie przeprowadzają w tym zakresie wspólne szkolenia, w których partycypują także gminy oraz szkoły, a w miejscach publicznych rozdawane są ulotki informujące, jak zachować się w momencie wystąpienia blackoutu.

Reklama

Czytaj też

Tanner dodała, że w wojsku przeprowadzane są osobne ćwiczenia na wypadek wystąpienia przerw w dostawach prądu.

Podobne ćwiczenia oraz gotowość do zasilania kluczowych obiektów i miejscowości w energie elektryczna przeprowadzają obecnie Wojska Obrony Terytorialnej wraz z Polską Grupą Energetyczną.

Czytaj też

„Celem ćwiczenia było sprawdzenie gotowości do zasilania kluczowych obiektów oraz miejscowości w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Scenariusz ćwiczenia zakładał przerwanie dostaw energii elektrycznej do placówki Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu Podlaskim spowodowany awarią sieci energetycznej.  Żołnierze 2 LBOT wykorzystali bezzałogowe statki powietrzne FlyEye w celu zlokalizowania uszkodzenia, przyczyny jego powstania oraz monitorowania infrastruktury krytycznej tj. linii energetycznych, stacji transformatorowych oraz rozdzielni prądu w okolicach awarii.  We współpracy z PGE S.A. Dystrybucja, Terytorialsi zasilili szkołę w energię elektryczną przy pomocy Kontenerowej Elektrowni Polowej (KEP-900), przywracając tym samym prawidłowe funkcjonowanie obiektu. Kolejnym epizodem ćwiczenia była akcja ratunkowa. Żołnierze 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty wspólnie z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą z Radzynia Podlaskiego przygotowali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w wypadku drogowym" - poinformowała por. Marta Gaborek, oficer prasowy z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, dodając, że w ćwiczeniach wzięło udział ok. 50 żołnierzy WOT.

Reklama

Komentarze

    Reklama