Reklama

Analizy i komentarze

Obrona terytorialna ćwiczy na wypadek blackoutu. Pomaga jej PGE [KOMENTARZ]

Autor. 2 LBOT

Wojska Obrony Terytorialnej razem z Polską Grupą Energetyczną ćwiczą działanie w przypadku blackoutu. W ramach operacji „Przyjazna Energia-22” wojskowi sprawdzają gotowość do zasilania kluczowych obiektów oraz miejscowości w energię elektryczną.

Reklama

Wojska Obrony Terytorialnej cyklicznie ćwiczą razem z Polską Grupą Energetyczną działania na wypadek zaburzeń pracy systemu elektroenergetycznego. Wojskowi testują swoją gotowość do podłączania zasilania w kluczowych obiektach, a nawet całych miejscowościach. W ramach ostatnich takich działań, czyli operacji pod kryptonimem „Przyjazna Energia-22", WOT i PGE współpracowały przy testowym usuwaniu skutków awarii sieci energetycznej.

Reklama

„Celem ćwiczenia było sprawdzenie gotowości do zasilania kluczowych obiektów oraz miejscowości w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Scenariusz ćwiczenia zakładał przerwanie dostaw energii elektrycznej do placówki Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu Podlaskim spowodowany awarią sieci energetycznej.  Żołnierze 2 LBOT wykorzystali bezzałogowe statki powietrzne FlyEye w celu zlokalizowania uszkodzenia, przyczyny jego powstania oraz monitorowania infrastruktury krytycznej tj. linii energetycznych, stacji transformatorowych oraz rozdzielni prądu w okolicach awarii.  We współpracy z PGE S.A. Dystrybucja, Terytorialsi zasilili szkołę w energię elektryczną przy pomocy Kontenerowej Elektrowni Polowej (KEP-900), przywracając tym samym prawidłowe funkcjonowanie obiektu. Kolejnym epizodem ćwiczenia była akcja ratunkowa. Żołnierze 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty wspólnie z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą z Radzynia Podlaskiego przygotowali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w wypadku drogowym" - poinformowała por. Marta Gaborek, oficer prasowy z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, dodając, że w ćwiczeniach wzięło udział ok. 50 żołnierzy WOT.

Czytaj też

„Ćwiczenia pk. Przyjazna Energia-22 odbywały się w całym kraju. Z uwagi na wieloletnią współpracę 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej z PGE S.A. Dystrybucja szkolenie odbyło się w naszym Stałym Rejonie Odpowiedzialności. Tego typu ćwiczenia są cykliczne i pomagają wypracować procedury działania, współpracy i zwiększają szybkość realizacji zadania" – podkreśliła por. Gaborek.

Reklama

Obrona terytorialna przeprowadza szereg podobnych ćwiczeń na terenie całego kraju. Pomaga jej w tym Polska Grupa Energetyczna, a konkretnie jej gałąź dystrybucyjna. „PGE Dystrybucja w ostatnich latach organizowała dwa rodzaje ćwiczeń, w których uczestniczyły jednostki WOT. Pierwsze to ćwiczenia kryzysowe AMPER - przeprowadzone w Oddziale Lublin w 2021 roku i Białystok w 2022 roku. W ćwiczeniu brały udział właściwe jednostki administracji, straż pożarna, policja oraz jednostki WOT. W ramach ćwiczenia sprawdzano procedury współdziałania w czasie zdarzeń kryzysowych w tym również sytuacji blackout-u. Kolejne ćwiczenia pod nazwą Przyjazna Energia przeprowadzone zostały w Oddziałach: Lublin, Rzeszów, Łódź, Skarżysko Kamienna oraz Białystok. Podczas nich również testowano procedury współdziałania w sytuacjach kryzysowych. Polegało przede wszystkim na włączeniu w system dystrybucyjny Kontenerowej Elektrowni Polowej, a także użycia dronów w celu lokalizacji uszkodzeń linii energetycznych" – powiedział serwisowi Energetyka24 Karol Łukasik, rzecznik PGE Dystrybucja.

„Ćwiczenia pracowników PGE Dystrybucja z żołnierzami WOT pokazały skuteczność kooperacji podczas usuwania skutków masowych awarii sieciowych. Z kolejnymi szkoleniami ekipy złożone z Terytorialsów i energetyków wykazywały znacznie lepsze przygotowanie i zgranie, co przekładało się na precyzję i czas potrzebny do wykonania zadań. Stale identyfikowane są nowe obszary współpracy, obejmujące zarówno działania kryzysowe, jak również ochronę kluczowej infrastruktury energetycznej. Będą one systematycznie włączane to zakresu kolejnych ćwiczeń" – dodał.

Zarówno WOT, jak i PGE podkreślają, że ćwiczenia te mają charakter cykliczny i na pewno będą realizowane w kolejnych latach.

Reklama

Komentarze

    Reklama