Reklama

Wiadomości

Rosja przyznaje, że limit cenowy na ropę obniży dochód budżetowy

Autor. Canva

Deficyt budżetowy Rosji w przyszłym roku może przekroczyć oczekiwane 2 proc. PKB, ponieważ limit cen ropy naftowej uderza w dochody z eksportu - powiedział minister finansów FR Anton Siluanow.

Reklama

Po raz pierwszy rosyjski urzędnik przyznał , że limit ceny 60 dolarów za baryłkę, nałożony na Rosję przez Europę i kraje G7, będzie miał negatywny wpływ na jej gospodarkę. Siluanow powiedział, że kraj wykorzysta dług, aby zniwelować deficyt. Rosja spodziewa się, że w 2022 roku wykorzysta nieco ponad 2 biliony rubli (29 miliardów dolarów) z Funduszu Bogactwa Narodowego (NWF), ponieważ całkowite wydatki przekroczyły 30 bilionów rubli, czyli więcej niż początkowy budżet.

Reklama

Oczekuje się, że gospodarka Rosji skurczy się o trzy procent w bieżącym roku - to ostry zwrot w stosunku do wzrostu w 2021 roku. Gubernator Banku Centralnego Elwira Nabiullina jako kluczowy powód podaje "pogarszające się warunki handlowe". Oczekuje się, że w 2023 roku przepływy pieniężne Rosji znacznie się osłabią, ponieważ sprzedaż ropy i gazu do Europy spadnie. Ministerstwo Gospodarki Ukrainy szacuje, że embargo UE na rosyjską ropę i produkty naftowe powinno zmniejszyć zyski Rosji o co najmniej 50 proc. co prawdopodobnie jest nad wyraz optymistyczną prognozą.

#READ[ articles: 1015730 | showThumbnails: true ]

Reklama

"Oczekujemy, że załamanie zysków z eksportu ropy i gazu będzie na poziomie ponad 50%, właśnie z powodu wprowadzenia embarga UE na ropę i produkty naftowe oraz wprowadzenia ograniczeń cenowych. Ropa i gaz stanowią 60% i 40% dochodów budżetu federalnego. Spodziewamy się, że dochody Rosji spadną poniżej krytycznego poziomu 40 mld dolarów na kwartał" - powiedziała pierwsza wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Yuliya Svyrydenko. Wyraziła nadzieję, że pogrążające się zyski utrudnią Rosji dalsze prowadzenie ekspansywnej wojny.

Rosyjski rubel w końcu się załamał, spadając poniżej 70 za dolara do ponad siedmiomiesięcznego minimum dzięki spadającym cenom ropy i obawom, że sankcje na rosyjską ropę mogą uderzyć w przychody z eksportu - donosi Reuters. Rosyjskie akcje również ucierpiały, a indeks RTS denominowany w dolarze spadł o 5,4% do 982,8 punktów, czyli do ponad dwumiesięcznego minimum.

Jednocześnie ceny gazu w europejskim hubie TTF spadły do ok. 80 dolarów. Kontrakty terminowe ostatnio były tak tanie na początku roku przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Reklama

Komentarze

    Reklama