Reklama

Elektroenergetyka

Teksas znowu w energetycznym potrzasku, tym razem przez upały

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Operator sieci energetycznej w Teksasie w poniedziałek prognozował, że zapotrzebowanie osiągnie rekordowy poziom w ciągu najbliższego tygodnia, ponieważ domy i firmy podkręcają klimatyzatory, aby uciec przed falą upałów, która osiadła nad stanem.

Stany Zjednoczone były nękane przez kilka ekstremalnych zjawisk pogodowych w tym roku, w tym lutowy mróz w Teksasie, który pozbawił prądu miliony ludzi, oraz rekordowe upały na północnym zachodzie Pacyfiku wcześniej tego lata - przypomina Reuters.

Według AccuWeather, wysokie temperatury w Houston miały osiągnąć 97 stopni Fahrenheita (36 stopni Celsjusza) w poniedziałek. Chociaż jest to tylko 2 stopnie F powyżej normalnego sezonowego wyżu w mieście, przedsiębiorcy energetyczni zauważyli, że spodziewano się temperatur sięgających 90-tki każdego dnia między 22 lipca a końcem sierpnia. 

Prognozowane ekstremalne temperatury spowodowały, że Electric Reliability Council of Texas (ERCOT), która obsługuje sieć w większości stanu, przewiduje, że zużycie energii osiągnie 74.668 megawatów (MW) w poniedziałek, 74.753 MW 1 sierpnia i 76.908 MW 2 sierpnia.

Te szczyty przebiłyby najwyższy w historii sieci poziom 74 820 MW osiągnięty w sierpniu 2019 roku. Jeden megawat może zasilić około 200 domów w gorący letni dzień. 

Miliony Teksańczyków zostało bez prądu i wody przez kilka dni podczas natarcia zimy w lutym, gdy ERCOT starał się zapobiec niekontrolowanemu załamaniu sieci po wyłączeniu niezwykle dużej ilości generacji.

ERCOT oświadczył, że istnieją wystarczające moce, aby zaspokoić obecny popyt i warunki pracy były normalne. 

Podczas gdy ceny energii w czasie rzeczywistym wynosiły ok. 70 dolarów za megawatogodzinę (MWh), jak dotąd w poniedziałek, handlowcy zauważyli, że jest wcześnie, a ceny prawdopodobnie wzrosną wraz ze wzrostem temperatury. 

Reklama
Reklama

Ceny energii w szczycie w węźle północnym ERCOT wyniosły średnio 208 dolarów za MWh do tej pory w 2021 roku, głównie z powodu skoków cen powyżej 8000 dolarów podczas lutowych mrozów. 

Dla porównania, w 2020 roku średnia ta wynosiła 26 dolarów za MWh.

Komentarze