Reklama

Elektroenergetyka

Premier: nie możemy się zgodzić, by Polska ponosiła nadmiarowe koszty transformacji

Fot. Twitter
Fot. Twitter

Nie możemy zgodzić się na to, żeby Polska ponosiła nadmiarowe koszty transformacji energetycznej - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w trakcie IV Konferencji Programowej Śląski Ład w Katowicach. Na import ropy, gazu i węgla - ostatnio także - wydajemy gigantyczne kwoty - dodał.

Premier uczestniczy w IV edycji Konferencji Programowej Śląski Ład; tematem debaty jest "Rola CBAM w strategii energetyczno-gospodarczej Unii Europejskiej i Polski".

"Stawiam taką tezę, że w naszym najlepszym interesie jest pozbyć się tej metazależności. Suwerenność będzie polegała na uniezależnieniu się od tej metazależności nie tylko związanej z gazem, o którym się bardzo dużo mówi" - wskazał szef rządu. Dodał, że chodzi także o inne, nawet kilkukrotnie droższe surowce, jak np. ropa naftowa i inne paliwa kopalne.

Premier przyznał, że "dla nas ten dylemat związany z Carbon Border Adjustment Mechanism, z tym podatkiem granicznym, jest zależny od tego, jaki będzie jego ostateczny kształt".

"Czy utrzymane zostaną uprawnienia dla przemysłów energochłonnych, czy te pieniądze będą trafiały do polskiej kasy po to, abyśmy mogli je alokować na przemysły energochłonne, na przemysły mniej energochłonne, ale na ich transformację, na ich transformację w kierunku zmniejszenia energochłonności. Czy będziemy mogli również amortyzować koszty społeczne takiej dużej zmiany transformacyjnej" - tłumaczył szef rządu.

Reklama
Reklama

Premier przyznał, że są to pytania, które jako polityk, jako premier musi postawić, "bo od nich dopiero, od odpowiedzi na te pytania(...) będą zależały nasze ostateczne także decyzje, decyzje rządu Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące ostatecznego poparcia bądź nie". "My nie możemy zgodzić się na to, żeby Polska ponosiła nadmiarowe koszty transformacji energetycznej" - podkreślił Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że na import ropy, gazu i węgla - ostatnio także - wydajemy gigantyczne kwoty. "Czyli płacimy z naszych pieniędzy Rosji, Arabii Saudyjskiej, Norwegii i innym państwom gigantyczne pieniądze, przekraczające to, co netto otrzymujemy z Unii Europejskiej" - powiedział Morawiecki.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. SPECJALISTA

    Nikt nie raczy napisać rzetelnego artykułu o ubóstwie energetycznym Polaków i żadne wydanie codziennych wiadomości o tym nie mówi, a przecież mamy wolne media! Przecież w Polsce ceny energii dla metropolii śląskiej wzrosły o ok. 60% a na przyszły rok mają wzrosnąć o 260% ceny gazu poniosą je samorządy, firmy ciepłownicze i energetyczne i oczywiście zwykli Polacy. Wiem że to zostało sztucznie zaaranżowane przez Rosję - dzisiaj nie trzeba wojny aby wykończyć kraj energetycznie aby gospodarka zbankrutowała. Mam nadzieje że ludzie wyjdą w końcu na ulice bo docelowo żadne Państwo takich drastycznych podwyżek cen energii nie udźwignie !!!! Należy tez wspomnieć o bankrutujących firmach energetycznych w Holandii, Węgrzech, Wielkiej Brytanii a i nas też to czeka!!!!

  2. Kowalskiadam154

    Nie możemy się godzić a jednocześnie to właśnie robicie

Reklama