• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Podkarpackie: blok w Elektrociepłowni Stalowa Wola rozpoczął pracę

Fot. ECSW
Fot. ECSW

Blok gazowo-parowy o mocy 450 MW elektrociepłowni w Stalowej Woli (Podkarpackie) rozpoczął pracę – poinformował w poniedziałek w komunikacie Tauron.

Spółka podała, że blok rozpoczął pracę po tym, jak po raz pierwszy została zsynchronizowana z krajową siecią elektroenergetyczną cała jednostka wytwórcza elektrociepłowni w Stalowej Woli: turbina gazowa oraz turbina parowa.

Jak przypomniał, cytowany w komunikacie, prezes zarządu Tauron Polska Energia Wojciech Ignacok, blok gazowo-parowy w Stalowej Woli zapewni 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego.

„Inwestycja sprawi, że Stalowa Wola pozostanie istotnym miejscem na energetycznej mapie Polski. Synchronizacja turbozespołu gazowo - parowego kończy realizację inwestycji, potwierdzając możliwość produkcji energii elektrycznej i ciepła z udziałem obydwu turbin: gazowej i parowej. Przed jednostką etap optymalizacji, strojenia i regulacji oraz testów” - dodał.

Jak podkreślił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, elektrociepłownia w Stalowej Woli zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu.

„Jednostki takie jak ta są odpowiedzią na wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją polskiej gospodarki. Jednocześnie nowo uruchomiona elektrociepłownia będzie mieć istotny wkład w poprawę jakości powietrza, a tym samym komfortu życia mieszkańców Stalowej Woli i okolic” – zaznaczył.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli będzie pracował w kogeneracji - zapewni 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska. Jednostka będzie mogła zasilić w energię elektryczną 1,2 mln gospodarstw domowych.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego.

Dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego jako paliwa, stalowowolska jednostka spełnia bardzo restrykcyjne normy środowiskowe. Emisja dwutlenku węgla, która wynosi około 360 kg/MWh, wpisuje się wymagania konkluzji BAT (Best Available Techniques). Bardzo niska jest też emisja tlenków azotu, a tlenki siarki praktycznie w ogóle nie są emitowane. Dodatkowo, z uwagi na usytuowanie bloku w centrum miasta, bardzo ważny jest brak emisji pyłów.

Bloki gazowo-parowe to technologia produkcji energii elektrycznej, która pozwala uzyskać najwyższe sprawności produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnych, rzędu 60 proc. brutto. Proces produkcyjny w bloku gazowo-parowym jest wysoce zautomatyzowany. Do obsługi jednostki wraz z całą obsługą spółki przewidziany jest zespół około 60 osób.

Elektrociepłownia Stalowa Wola to spółka, w której Tauron oraz PGNiG mają po 50 proc. akcji. Budowa elektrociepłowni rozpoczęła się w 2012 r. Jednak w 2016 r. odstąpiono od realizacji kontraktu z generalnym wykonawcą, wykonano wówczas inwentaryzację zrealizowanych do dnia odstąpienia robót, dostaw i usług, po czym opracowano formułę dokończenia inwestycji.

W 2017 r. spółka zawarła z konsorcjum, w którego skład weszły Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Energopomiar oraz Energoprojekt-Katowice umowę EPCM (Engineering-Procurement-Construction-Management). W jej ramach znalazły się prace projektowe i inżynieryjne, wspomaganie inwestora w organizacji zamówień, a także nadzór nad pracami wymaganymi do zakończenia budowy i przekazania do eksploatacji bloku.

Komentarze