• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Dobiega końca najdłuższy od lat sezon grzewczy

Fot. www.tauron.pl
Fot. www.tauron.pl

W kalendarzach mamy czerwiec, a połowa spółdzielni nadal korzysta z ogrzewania sieciowego - informuje Tauron Ciepło. To efekt niskich temperatur i pandemii koronawirusa, w efekcie której większość klientów została w mieszkaniach i domach.

Elektrociepłownie Taurona w okresie od września 2019 do maja 2020 roku dostarczyły ponad 10 mln GJ ciepła dla 800 tysięcy mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego. Utrzymujące się  niskie temperatury powietrza wciąż nie pozwalają na rezygnację z ogrzewania mieszkań.  Ponadto pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele osób spędza więcej czasu w domach. Z tych względów okres grzewczy trwa tym razem wyjątkowo długo. 

– Do terminu zakończenia sezonu grzewczego podchodzimy elastycznie, dostosowując się do potrzeb naszych klientów. Obecnie nie stosujemy z góry określonego terminu zakończenia okresu grzewczego- wyjaśnia Małgorzata Kuś, rzecznik prasowy Tauron Ciepło. - Dostawy ciepła uruchomiane i wstrzymywane są w dowolnym terminie, na wniosek klienta – spółdzielni lub zarządcy. W tak zwanym okresie przejściowym, wiosną i jesienią, dostawy ciepła reguluje automatyka pogodowa, umożliwiająca włączenie i wyłączenie dostarczania ciepła do budynku – w zależności od temperatury zewnętrznej – precyzuje rzecznik spółki. 

Pod koniec maja  50% mieszkańców zdecydowało się wyłączyć kaloryfery. Od września magistralami o długości ponad 1000 km dostarczono 10 mln GJ. Zanim ciepła woda trafi do kaloryferów musi  przepłynąć przez ponad 4 tys. węzłów cieplnych. 

Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w konurbacji śląsko-zagłębiowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą: Zakład Wytwarzania Katowice, Zakład Wytwarzania Tychy, Zakład Wytwarzania Bielsko-Biała oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych. 

Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych  – pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych – wynosi 1170 MW. Całkowita wartość mocy zamówionej wynosi 2000 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie Tauron Ciepło wynosi około 1000 km. Firma obsługuje łącznie około 3300 klientów - spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych itp.

W Grupie Tauron ciepło produkują nie tylko elektrociepłownie, ale też elektrownie. Elektrownia Stalowa Wola jest głównym dostawcą ciepła dla Stalowej Woli i Niska, Elektrownia Jaworzno III produkuje je dla mieszkańców Jaworzna, a zakład w Łagiszy ogrzewa konurbację śląsko-zagłębiowską.

Sezon 2019/2020  przyniósł zakończenie istotnej inwestycji. Uciepłowniony został blok energetyczny 460 MW w Elektrowni Łagisza. Umożliwiło to zasilenie m.in. Będzina, Dąbrowy Górniczej oraz osiedli Środula i Zagórze w Sosnowcu. (Tauron)

Komentarze