Czyste powietrze dobrem narodowym? Polityka antysmogowa po polsku [KOMENTARZ]

25 grudnia 2017, 10:00
Fot. Piotr Drabik/Flickr.com

Zjawisko smogu znów było odczuwalne w Polsce. Przekroczenia norm wysokie, co u większość mieszkańców nie powodowało zdziwienia czujących gryzący smak powietrza w ustach. Sytuacja jest jednak inna niż w zeszłym roku, ponieważ świadomość obywateli jest znacznie większa, co zwiększa presje na polityków zarówno tych zasiadających w Sejmie RP, ale również tych lokalnych. Jednak chęć rozwiązania problemu nie oznacza, iż uda się go rozwiązać optymalnie i szybko. 

W kontekście obecnego problemu smogowego warto przytoczyć wnioski z zamkniętego seminarium z kwietnia 2017 roku (organizowane przez ISECS oraz OAP UW) z udziałem następujących polityków zarówno należących do PiS, jak i opozycji. Stwierdzili oni, iż smog stanowi ważny problem społeczny i zgodzili się donośnie konieczności wprowadzenia strategii, która powinna mieć charakter kompleksowy i wieloletni, uwzgledniający różnice wynikające ze specyfiki regionów Polski. Jej realizacja powinna stanowić impuls gospodarczy do rozwoju kraju, ale jednocześnie nie obciążać znacząco budżetu państwa. Zgodność polityków ma swoje odzwierciedlenie w działaniach reprezentowanych przez nich ugrupowań politycznych.

Stanowisko rządu

Rząd przyjął pakiet działań w zakresie walki ze smogiem. Należy do nich wprowadzone od 1 października br. rozporządzenie zaostrzające normy emisji dla kotłów grzewczych do mocy 500kW. Normy przejściowe będą obowiązywać do 1 lipca 2018 r., czyli do momentu, gdy będzie można produkować i instalować jedynie kotły o piątej klasie emisyjności. Również podejmowane są działania zmierzające do rozwoju sieci ciepłowniczej oraz bazy danych dotyczących źródeł ogrzewania we wszystkich budynkach w Polsce.

Istotnym impulsem w działaniach w walce ze smogiem jest objecie funkcji premiera rządu przez Mateusza Morawickiego. W swoim expose przedstawił on zjawisko smogu jako wyzwanie cywilizacyjne wiązać je prawidłowo z ubóstwem, kompleksową modernizację budynków oraz jakością paliwa.

Zobacz także: Od smogu po atom, czyli energetyka w exposé premiera Morawieckiego [KOMENTARZ]

Propozycje opozycji

Platforma Obywatelska przygotowała projekt ustawy „Krajowy Program walki ze smogiem”, która jest promowana przez Ministra Środowiska w Gabinecie Cieni Gabrielę Lenartowicz. Projekt ustawy jest pierwszym całościowym podejściem, które zostało zaproponowane w formie ustawy i ma doprowadzić do rozwiązania problemu smogu. Podobne pomysły znajdują się w programie wyborczym PO Polska Samorządna 2017. Podobieństwa obu dokumentów zawierają się w deklaracji wspierania rozszerzania sieci gazowej i ciepłowniczej, premiowania termomodernizacji budynków oraz wykorzystania źródeł energii odnawialnej.

Politycy opozycji zapowiadają wprowadzenie programów wymiany pieców węglowych na nowoczesne instalacje grzewcze. Osoby uboższe mają zostać objęte programami osłonowymi. Pada jasna deklaracja o wprowadzeniu zakazu sprzedaży odpadów węglowych. W proponowanej ustawie PO proponuje również wsparcie dla edukacji oraz stabilne finansowanie działań zapisanych w ustawie poprzez przeznaczenie na ten cel 0,5% PKB (czyli w okolicach 10 mld złotych na podstawie dynamiki PKB w III kw. 2017 r.). Politycy PO zakładają koncentracje działań na wymianie przestarzałych kotłów na węgiel, których w Polsce jest prawdopodobnie 3,5 mln.

Zobacz także: Kolejny sezon walki ze smogiem. Czy widać pierwsze efekty? [INFOGRAFIKA]

Program Nowoczesnej jest podobny do tego przygotowanego przez PO i rząd. Został on zawarty w treści Dekalogu Antysmogowego Nowoczesnej. Mamy tam odwołanie do konieczności budowy sieci ciepłowniczej, wymiany kotłów, wsparcia komunikacji zbiorowej, jakości paliw, edukacji, norm jakości paliwa, dopłat do ogrzewania dla gospodarstw domowych i jakości kotłów. Dekalog został zaprezentowany 13 stycznia 2017 r., dlatego też cześć postulatów już została zrealizowana. Zastanawia, iż w dekalogu nie ma mowy o kompleksowej modernizacji budynków. Można byłoby głębiej analizować zgłoszone postulaty i programy jednak już ta skrócona i wybiorcza analiza pokazuje duża zbieżność pomysłów i rozwiązań, które często mają charakter populistyczny.

Świadomość obywatelska

Coraz większa świadomość obywateli w kwestii zagrożeń, jakie niesie zjawisko smogu powoduje chęć do działania i zmian. Mieszkańcy często jednak są bezsilni, ponieważ obecne regulacje prawne nie są egzekwowane z należyta starannością i surowością. Samorządy są pozbawione właściwych narzędzi i środków finansowych, aby rozwiązać problem palenia śmieciami, starymi meblami, oponami. Takie osoby są właściwie bezkarne. Samorządowcy proponują natomiast jedynie dopłatu do wymiany źródeł ciepła. A to działanie pozorne. Wymiana źródeł ciepła bez kompleksowej modernizacji budynków jest zaledwie półśrodkiem. Od polityków powinniśmy wymagać efektywnych kosztowo rozwiązań, a nie efekciarskich.

Biorąc pod uwagę, duże zbieżności poglądów, wolę politycznej współpracy, nadszedł czas, aby działać na rzecz czystego powietrza, które jest wspólnym narodowym dobrem. Czy to będzie w oparciu o zgłoszony projekt ustawy przez PO, czy przedłożenie rządowe nie ma to większego znaczenia, ponieważ zawartość będzie podobna. Jakość powietrza to chyba na dziś jedna z niewielu rzeczy, która łączy polityków bez względu na polityczne barwy.

Zobacz także: Siwiński - Renowacja budynków mieszkaniowych kluczem do rozwiązania problemu smogu [SKANER]

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Ślązak
poniedziałek, 25 grudnia 2017, 19:09

Jakaż ta PO i N. jest dobra, mądra i nowoczesna. Nie to, co ten zapyziały PiS. Szkoda jedynie, że nie wykazali objawów owej mądrości podczas 8 lat sprawowania rządów. Co, wtedy nie widać było zagrożeń?! Banialuki dla naiwnych!

Aaa
wtorek, 2 stycznia 2018, 14:07

Czy te gostki na zdjęciu przy Narodowym to od ruskiego gazu ? Black PR

box
wtorek, 26 grudnia 2017, 11:45

Czytajac takie informacje o propozycjach totalnej opozycji nasuwa sie pytanie gdzie byla platforma byla przez 8 lat swoich rzadow? A moze w tedy nie bylo smogu? Ciekawa rzecza jest tez to, ze w wspierajacych opozycyje mediach smog pojawil sie dopiero jak obecny rzad objal wladze. No i oczywscie od razu to on byl wszystkiemu winny co najlepiej oddaje intencje wyzej wymienionych i pokazuje o co tu naprawde chodzi. No ale jednak problem smogu jest jak najbardziej realny. Co wiec nalezy zrobic? 1) oczywiscie to co jest juz oczywistoscia czyli wymiana piecow ze wsparciem finansowym i moze nawet zupelnym pokryciem kosztow dla najbiedniejszych 2) mocne postawienie na rozwoj technologi gazowania wegla co pozwolilo by znaczaco zmniejszyc zanieczyszczenia przy jednoczesnym zachowaniu wydobycia wegla 3) elektromobilnosc zeby wyprowadzic smog z centrow miast 4) a takze zaostrzenie kar oraz zwiekszenie kontroli tego czym ludzie pala w kotlach np przy uzyciu dronow - poprzez dokonywanie kontroli bezposrednio przy kominie nawet jesli ktos nie chce wpuscic kontolerow. Jednoczesnie dla ochrony prywatnosci i zapiebiagania jakims naduzyciom mozna wprowadzic zapis ze kontrola nie moze odbywac sie czesciej niz raz w tygodniu i trwac dluzej niz np 10min ale kary musza byc w tedy na poziomie ktory bedzieCzytajac takie informacje o propozycjach totalnej opozycji nasuwa sie pytanie gdzie byla platforma byla przez 8 lat swoich rzadow? A moze w tedy nie bylo smogu? Ciekawa rzecza jest tez to, ze w wspierajacych opozycyje mediach smog pojawil sie dopiero jak obecny rzad objal wladze. No i oczywscie od razu to on byl wszystkiemu winny co najlepiej oddaje intencje wyzej wymienionych i pokazuje o co tu naprawde chodzi. No ale jednak problem smogu jest jak najbardziej realny. Co wiec nalezy zrobic? 1) oczywiscie to co jest juz oczywistoscia czyli wymiana piecow ze wsparciem finansowym i moze nawet zupelnym pokryciem kosztow dla najbiedniejszych 2) rozwoj technologi gazowania wegla co pozwolilo by znaczaco zmniejszyc zanieczyszczenia przy jednoczesnym zachowaniu wydobycia wegla 3) elektromobilnosc zeby wyprowadzic smog z centrow miast 4) a takze zaostrzenie kar oraz zwiekszenie kontroli tego czym ludzie pala w kotlach np przy uzyciu dronow - poprzez dokonywanie kontroli bezposrednio przy kominie nawet jesli ktos nie chce wpuscic kontolerow. Jednoczesnie dla ochrony prywatnosci i zapiebiagania jakims naduzyciom mozna wprowadzic zapis ze kontrola nie moze odbywac sie czesciej niz raz w tygodniu i trwac dluzej niz np 10min ale kary musza byc w tedy na poziomie ktore bedzie powodowal ze nie bedzie sie oplacac byc zlapanym nawet raz na tydzien 5) plus oczywiscie jakies kampanie spoleczne organizowane ktore byly by organizowane w sposob cykliczny, a nie jednorazowo powodowal ze nie bedzie sie oplacac byc zlapanym nawet raz na tydzien 5) plus oczywiscie jakies kampanie spoleczne ktore byly by organizowane w sposob cykliczny, a nie jednorazowo

Normalny
wtorek, 26 grudnia 2017, 19:37

Polecam korektę tekstu, bo tego się nie da czytać.

Waldemar
czwartek, 28 grudnia 2017, 23:03

Błędy w składni niektórych zdań w tym artykule są tragiczne, widać też literówki. Bardzo często widzę ten problem na Defence24 i Energetyka24. Może ktoś wie z czego to wynika? Sprawa serio mnie ciekawi. Te artykuły nie przechodzą przez żadnego redaktora?

Tweets Energetyka24