Reklama

Ropa

Ćwiek-Karpowicz: Z powodu sankcji może spaść wydobycie ropy w Rosji (Wideo)

  • Ilustracja: Asseco Poland / asseco.com

Zdaniem Jarosława Ćwieka-Karpowicza, eksperta PISM ds. energetyki, zachodnie sankcje nałożone na rosyjski sektor naftowy przynoszą efekt i mogą doprowadzić do zmniejszenia produkcji ropy w Rosji. Dla głównych konsumentów tego surowca (np. Polski) może to oznaczać konieczność szukania innych kierunków dostaw.

„Widać wyraźnie, że od momentu nałożenia sankcji w Rosji są zamrożone projekty wydobycia ropy i gazu. Mimo hurraoptymistycznej retoryki władz rosyjskich, mimo tego, że Kreml ciągle opowiada o tym, że będą uruchamiane nowe projekty widać wyraźnie, że sankcje finansowe, technologiczne, bardzo uderzają w Rosję” – twierdzi Ćwiek-Karpowicz.

Według eksperta PISM: „Prawdopodobnie Rosja przestanie być liderem w produkcji ropy naftowej. Już przeskoczyły ją Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska”. W efekcie dojdzie do spadku wydobycia tego surowca w rosyjskim sektorze naftowym.

„To nakłada na Polskę i inne kraje, które odbierają przede wszystkim rosyjski surowiec obowiązek szukania innych kierunków dostaw” – konkluduje Ćwiek-Karpowicz.

Zobacz także: Rosja bierze pod uwagę możliwość wstrzymania eksportu ropy naftowej do Europy

Zobacz także: Rosja: możliwy spadek cen ropy do 20 $ za baryłkę

Reklama

Komentarze

    Reklama