Reklama

Chińskie cła powstrzymają Muska? Brak magnesów może zaszkodzić produkcji robotów

Autor. @BienPerez/X.com

Nowe chińskie ograniczenia handlowe dotyczące magnesów ziem rzadkich mogą wpłynąć na produkcję humanoidalnych robotów Optimus tworzonych przez firmę Tesla należącą do Elona Muska. To nowa odsłona wojny celnej między USA a Chinami.

Musk zapewnił, że Tesla pracuje nad rozwiązaniem problemu z Pekinem i ma nadzieję uzyskać zgodę na dostęp do kluczowych zasobów. Na początku kwietnia ChRL wprowadziła nowe restrykcje na eksport do USA siedmiu pierwiastków ziem rzadkich i magnesów wykorzystywanych w energetyce, obronności i motoryzacji. Ruch ten stanowił odwet za rosnące cła prezydenta USA Donalda Trumpa nałożone na Chiny.

Właściciel Tesli znajduje się w obozie przeciwnym gwałtownej polityce celnej, która, jak widać, już wpływa na jego biznes. Jak poinformował Musk, Pekin poprosił Teslę o zagwarantowanie, że magnesy ziem rzadkich nie będą używane w celach wojskowych.

YouTube cover video

„Chiny chcą zapewnień, że nie są używane w celach wojskowych, a oczywiście nie są. Po prostu trafiają do humanoidalnych robotów” – powiedział amerykański biznesmen i doradca prezydenta Trumpa.

Zgodnie z nowymi chińskimi ograniczeniami, eksporterzy średnich i ciężkich pierwiastków ziem rzadkich muszą otrzymać licencję od chińskiego Ministerstwa Handlu. Chiny dominują na rynku wielu z tych pierwiastków, a Stany Zjednoczone nie są przygotowane na uzupełnienie potencjalnego niedoboru, jak oceniło Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie CSIS. Mimo wszystko, administracja Trumpa rozważa nałożenie nowych ceł na cały import do USA minerałów krytycznych w odpowiedzi na chińskie kontrole eksportu.

Reklama

Magnesy ziem rzadkich to silne magnesy wykonane ze stopów pierwiastków ziem rzadkich. Do tych pierwiastków zaliczane są skand, itr, lantan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb i lutet. Chiny produkują około 90 proc. pierwiastków ziem rzadkich na świecie, jak przekazał Reuters. Stany Zjednoczone mają tylko jedną kopalnię pierwiastków ziem rzadkich, a większość dostaw pochodzi z Chin.

Podczas telekonferencji dotyczącej wyników finansowych Musk podkreślił znaczenie robotów humanoidalnych dla przyszłych planów firmy.

Przyszłość firmy opiera się zasadniczo na autonomicznych samochodach na dużą skalę oraz na dużej liczbie autonomicznych robotów humanoidalnych na dużą skalę.
Elon Musk

Wcześniej Musk ogłosił plany, aby Optimus wyprodukował około 5 tys. sztuk robotów w tym roku i zapowiedział, że Tesla wdroży roboty w swoich fabrykach pojazdów elektrycznych. Nie jest jasne, w jakim stopniu kontrola eksportu może zmienić te plany.

    Jednocześnie oczekuje się, że firma będzie musiała stawić czoła silnej konkurencji ze strony innych graczy na rynku robotów humanoidalnych w Chinach, takich jak Unitree Robotics i AgiBot, które planują wprowadzić je do masowej produkcji jeszcze w tym roku, jak informuje dziennik South China Morning Post. Według niektórych analityków kontrola eksportu może dać chińskim graczom kolejną przewagę nad ich amerykańskimi konkurentami.

    Reklama

    Komentarze

      Reklama