Reklama

Chemia

Amerykanie zainwestują miliardy w chińską petrochemię

Fot. Richard Hurd / Flickr / ilustracyjne
Fot. Richard Hurd / Flickr / ilustracyjne

Amerykański gigant ExxonMobil zainwestuje kilka miliardów dolarów w budowę kompleksu petrochemicznego w Chinach. Zakład będzie produkować polimery dla przemysłu motoryzacyjnego, rolniczego, opakowaniowego i higienicznego.

„Popyt na polimery będzie w Chinach nadal rósł, a my jesteśmy przygotowani do zaspokojenia potrzeb tego rozwijającego się rynku” - mówi Karen McKee, prezes ExxonMobil Chemical Company. „Nie możemy doczekać się rozwoju tego ekscytującego projektu” - dodała.

Reklama
Reklama

Amerykanie chwalą się, że projekt znakomicie wpisze się w krajowe priorytety Chin w zakresie rozwoju sektora petrochemicznego - szczególnie pod kątem wzrostu jego samowystarczalności, dywersyfikacji źródeł surowców oraz wsparcia technologicznego.

ExxonMobil działa w Chinach od ponad wieku. Obecne zainteresowania biznesowe firmy obejmują obecność w segmencie downstream, petrochemii oraz skroplonego gazu ziemnego.

Komentarze (6)

 1. Marek1

  Przygłupy z USA nie sa w stanie niczego się nauczyć i są nadal absolutnie bezrefleksyjni w stos. gospodarczych z ChRL. Sami stworzyli i wyhodowali smoka, który ich niedługo połknie, strawi i wydali. Taki będzie żałosny koniec 100-letniej hegemonii wielkiego niegdyś imperium.

  1. Felek

   No i bardzo dobrze. USA to nie policjant świata tylko zbrodniarz świata. Najbardziej konfliktowy kraj, wewnętrznie rozrywany przez sytuację gospodarczą, społeczną i ekonomiczną. Do tej pory bezkarnie szturchali, kopali i gryźli wszystkie narody świata, które miały coś co chciało USA. Siadali swoją tłustą dupą na głowie danego narodu i obżerali się hambugsami, obiecując nie wiadomo co a jak się kończyło dobrze wiemy. Nie ma pewności czy Chiny będą lepszym liderem świata ale na USA przejechaliśmy się już wszyscy dziesiątki razy i nie warto znowu do tego wracać. Bo oni nagle się nie zmienią.

 2. Niuniu

  A dla czego nie we wspaniałej Polsce? Fabrykę Tesli też sobie zbudowali w Berlinie. Niedobrzy amerykanie?

  1. KNP

   I po co ta złośliwość ? Idź chłopie do psychologa bo ciągle tylko marudzisz i jatrzysz.

  2. pkn

   więcej tolerancji proszę, i słuchaj innych z uwagą! z radami się powstrzymuj proszę, bo jak nie to....

 3. Szept

  Ojojoj sabotaż i dywersja. Chiny są złe, niedemokratyczne i nie można tam inwestować. Ten cały zarząd z Exxona powinien sobie poczytać artykuły z Polaki i posłuchać polskich ekspertów. A może mi się coś pomieszało i to tylko Polscy nie mają inwestować w Chinach i współpracować z Chinami, a Amerykanie mogą?

  1. rmarcin555

   @Szept. Amerykanie mogą, bo są mocarstwem i totalitarne Chiny będą musiały się zachowywać. Jeżeli chcesz inwestować w kraju gdzie 1 na 100 mieszkańców pracuje w bezpiece to nikt Cię nie zatrzymuje.

  2. a

   A to USA piszesz tam chyba więcej policji niż 1 /100. Jakoś amerykanom nie przeszkadzało zarabiać podczas wojny w Niemczech - to to miałoby przeszkadzać

  3. Davien

   Pomerdało ci się z ZSRS i Rosja i to w obu przypadkach.

 4. Andrettoni

  Tak wygląda wycofywanie przemysłu z ChRL?

 5. Zenoobia

  Amerykanie znów przekażą Chinom technologię. A za 10-20 lat się zdziwią że Chińczycy przy pomocy dumpingu wykosili ich z rynku, tak jak to mialo miejsce w przypadku magnezu żeby podać ostatni przykład...

 6. DDR

  Pieniądze nie śmierdzą