Reklama

Ropa

Ceny ropy w górę po zapowiedzi przedłużenia umowy OPEC

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Spekulacje na temat przedłużenia umowy o zmniejszeniu dostaw ropy naftowej przez kraje OPEC do 2018 roku wywołały mocny wzrost cen surowca na giełdzie paliw w Nowym Jorku - podają maklerzy. 

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,98 USD, po zwyżce o 76 centów, czyli 1,6 proc.

 

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 82 centy, czyli 1,7 proc., do 49,92 USD za baryłkę.

 

Zobacz także: Rosja "za, a nawet przeciw" przedłużeniu porozumienia OPEC

Zobacz także: Wysokość ceny ropy w USA niepewna

 

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw ropy na rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

 

Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może zostać jednak przedłużone jeszcze na II połowę roku. Decyzja w tej sprawie może zapaść na posiedzeniu kartelu 25 maja w Wiedniu.

 

Minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih poinformował, że redukcja dostaw ropy z OPEC może zostać przedłużona prawdopodobnie do 2018 roku.

 

Dodał, że większa produkcja ropy w USA osłabia nieco wpływ niższych dostaw z OPEC na ceny surowca, ale kartel jest zdeterminowany, aby zredukować nadwyżkę ropy na rynkach.

 

"Globalny rynek ropy powinien niedługo osiągnąć równowagę i powrócić do +zdrowego stanu+" - powiedział Al-Falih podczas konferencji Asia Oil and Gas Conference w Kuala Lumpur.

 

W piątek ropa w USA zyskała 1,5 proc. do 46,22 USD za baryłkę. 

 

 kn/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama