Ropa

BP zapłaci ponad 20 mld $ kary za katastrofę ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej

W wyniku zawartej w poniedziałek (6 października) ugody sądowej koncern BP wypłaci rządowi Stanów Zjednoczonych i pięciu wchodzących w jego obręb stanów 20,8 mld $ kary. Chodzi o katastrofę ekologiczną do jakiej doszło w 2010 r. w Zatoce Meksykańskiej w związku z wyciekiem ropy z platformy wiertniczej Deepwater Horizon.

Kara jaką zamierza zapłacić BP jest największą jaką nałożono na koncern energetyczny w całej historii Stanów Zjednoczonych. To także kwota dużo wyższa od 18,7 mld $, które w ubiegłym roku koncern BP zamierzał przeznaczyć na zaspokojenie roszczeń amerykańskich.

Sprawa dotyczy wybuchu na platformie wiertniczej Deepwater Horizon należącej do BP, do jakiego doszło 20 kwietnia 2010 r. W jego wyniku do wód Zatoki Meksykańskiej przedostało się 3,19 mln baryłek ropy. Wyciek trwał 3 miesiące powodując gigantyczne szkody ekologiczne. 

Wypłata tak wysokiego odszkodowania najprawdopodobniej w jeszcze ściślejszy sposób zwiąże BP z rynkiem rosyjskim. Koncern jest największym akcjonariuszem Rosnieftu - kluczowego potentata branży paliwowej w Rosji.

Zobacz także: Morgan Stanley: W 2016 r. największe koncerny naftowe ograniczą produkcję ropy

Komentarze