Reklama

Gaz

Białoruś renegocjuje cenę rosyjskiego gazu

  • Fot. U.S. Department of State/flickr
    Fot. U.S. Department of State/flickr

Powołując się na porozumienie o pracach nad stworzeniem Jednolitego Rynku Gazu (JRG), Mińsk oczekuje obniżenia opłat za rosyjski surowiec. Zdaniem ministra energetyki Białorusi, Władimira Potupczika, w zgodzie z zasadą równoważności cen, jego kraj powinien płacić 73 dolary za 1000 m3 „błękitnego paliwa”.

W wyniku dwustronnych porozumień Białoruś otrzymuje bezcłową ropę z Rosji, w zamian dostarczając jej przetworzone paliwo. W związku z postępującą dewaluacją rubla i spadkiem cen „czarnego złota” reżimowi Aleksandra Łukaszenki powyższa forma współpracy przestała się opłacać.

Obecnie Białoruś płaci za rosyjski gaz cenę niższą, niż ta wynikająca z kontraktu z Gazpromem, uznając ją za rażąco niesprawiedliwą. Żądanie obniżenia opłaty uzasadnia międzynarodowymi ustaleniami dot. powołania Jednolitego Rynku Gazu w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Rosyjska strona oświadczyła, że umowa dotycząca powstania JRG będzie obowiązywać dopiero od 2025 roku. Domaga się więc spłaty 200 milionów dolarów różnicy pomiędzy ceną kontraktową, a ceną zapłaconą przez Białoruś.

Na polecenie prezydentów Rosji i Białorusi trwają rozmowy na najwyższym szczeblu w celu rozstrzygnięcia wszelkich „problemów technicznych” dotyczących cen gazu.

Zobacz także: Gazprom uruchamia magazyn gazu w Czechach

Zobacz także: Rewolucja Gazowa na Morzu Śródziemnym dociera do Libanu

Reklama

Komentarze

    Reklama