Reklama

Elektroenergetyka

Będzie nowy blok Elektrowni Dolna Odra

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Zwiększenie mocy w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie (Zachodniopomorskie) zakłada podpisane w poniedziałek porozumienie pomiędzy przedstawicielami Grupy Kapitałowej PGE i związkami zawodowymi działającymi w elektrowni.

Elektrownia Dolna Odra w Nowym Czarnowie jest częścią Zespołu Elektrowni Dolna Odra, należącego do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Porozumienie dotyczy odtworzenia mocy wytwórczych w elektrowni w technologii wykorzystującej węgiel kamienny.

 

Jak powiedział dziennikarzom zastępca dyrektora elektrowni Rafał Mucha, porozumienia zakłada budowę nowego bloku w elektrowni. Obecnie pracuje w elektrowni sześć z ośmiu bloków, a dwa niedługo przestaną funkcjonować – dodał.

 

„Nowy blok to także możliwości funkcjonowania elektrowni w kolejnych latach, bo bloki energetyczne wybudowane w latach 70. mają dziś po 40 lat” – powiedział Mucha.

 

Z kolei dyrektor elektrowni Paweł Warda powiedział, że do końca czerwca br. analizy techniczne i ekonomiczne pozwolą wybrać kierunek modernizacji; określić technologię i ustalić źródła finansowania inwestycji. Kolejnym etapem jest specyfikacja istotnych warunków zamówienia i uruchomienie procedur przetargowych, wybór wykonawcy i realizacja – dodał Mucha.

 

„Przystępujemy także do modernizacji istniejących mocy, czyli bloków od piątego do ósmego. Będziemy je dostosowywać do wymogów środowiskowych tak, żeby elektrownia mogła w kolejnych latach pracować” – dodał Mucha.

 

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski podkreślił, że rozwój Elektrowni Dolna Odra jest istotny dla Krajowego Systemu Energetycznego i podniesienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jak dodał, rozbudowa i unowocześnienie Dolnej Odry to jeden z bardzo ważnych projektów ogłoszonych w strategii PGE.

 

Elektrownia Dolna Odra jest jednym z większych zakładów pracy w regionie, zatrudnia około 1,4 tys. osób. Inwestycje były wyczekiwane od lat w elektrowni. Wcześniej strategia PGE nie przewidywała w zakładzie tak kompleksowej modernizacji.

 

Podstawowym przedmiotem działalności Zespołu Elektrowni Dolna Odra jest wytwarzanie, dystrybucja i obrót energii elektrycznej oraz produkcja, dystrybucja i obrót ciepła.

 

W skład Oddziału Zespół Elektrowni Dolna Odra wchodzi Elektrownia Dolna Odra w Nowym Czarnowie pod Gryfinem oraz mieszczące się w Szczecinie Elektrownia Pomorzany i Elektrownia Szczecin.

 

Głównym ogniwem zespołu jest zbudowana w latach 70. Elektrownia Dolna Odra, która jest elektrownią systemową. Dysponuje sześcioma blokami o łącznej mocy elektrycznej 1 362 MWe i cieplnej 100,81 MWt. Jest konwencjonalną elektrownią blokową, z otwartym układem chłodzenia. W latach 90. w Elektrowni Dolna Odra zrealizowano kompleksowy program modernizacji podstawowych urządzeń energetycznych. Produkcja Elektrowni Dolna Odra przeznaczona jest dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i zasilenia w ciepło Gryfina.

 

Zobacz także: Polskie spółki rozpoczynają negocjacje z EDF

 

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama