Reklama

Portal o energetyce

Azerski gaz popłynie do Unii Europejskiej już w 2020 r.

  • Fot. NASA

Unia Europejska oczekuje, że pierwszy gaz pochodzący z Azerbejdżanu, z wykorzystaniem infrastruktury tzw. Korytarza Południowego, popłynie na Stary Kontynent już w 2020 roku.

,,Ze swojej strony UE zrobi  wszystko, co niezbędne, aby prace zostały zakończone w terminie. Nie mamy wątpliwości, że uda się osiągnąć ten cel i w 2020 roku popłynie do nas gaz z Azerbejdżanu” – powiedziała ambasador UE w Azerbejdżanie, Malena Mard, podczas konferencji ,,Caspian Oil and Gas Trading and Transportation", która odbywa się w Baku.

Polityk dodała również, ze Azerbejdżan jest bardzo ważnym partnerem handlowym UE i w związku z tym Wspólnota oczekuje dalszego rozwoju stosunków handlowych. Zwłaszcza, że fundamenty dla długofalowej współpracy zostały już położone w sektorze energetycznym – w momencie rozpoczęcia prac związanych z Korytarzem Południowym (docelowo będzie się on składać z gazociągów: Południowokaukaskiego, Transanatolijskiego i Transadriatyckiego).

Korytarz Południowy pozwoli Europie zdywersyfikować źródła dostaw i będzie miał duże znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Umożliwi również Azerbejdżanowi wejście na nowe rynki w Europie.

 (JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama