Reklama

Wiadomości

Zaporoska Elektrownia Jądrowa odłączona od sieci w wyniku rosyjskiego ostrzału

Fot. Telegram / @ Енергоатом

Zaporoska Elektrownia Jądrowa została w poniedziałek odłączona od ukraińskiej sieci energetycznej w wyniku rosyjskiego ostrzału. Uruchomiono awaryjne generatory - poinformował w oświadczeniu ukraiński koncern Energoatom.

"Raszystowscy (rosyjscy) terroryści zmienili taktykę i próbują teraz szantażować Ukrainę i cały świat atakami rakietowymi na odległe podstacje zasilające elektrownię jądrową" - podał Energoatom.

W komunikacie napisano, że w poniedziałek o godz. 3:59 czasu lokalnego (godz. 2:59 w Polsce) odłączono ostatnią linię energetyczną po rosyjskim ostrzale. Zaapelowano również do społeczności międzynarodowej o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz demilitaryzacji Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, wycofania rosyjskiego personelu wojskowego z terenu zakładu i miasta Enerhodar oraz powrotu zaporoskiej siłowni pod kontrolę Ukrainy "ze względu na bezpieczeństwo całego świata".

Czytaj też

Ostatni raz o odcięciu linii elektrycznej od elektrowni w Enerhodarze informowano w zeszłym tygodniu.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największa siłownia jądrowa w Europie, znajduje się na okupowanych przez wojska rosyjskie terenach obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy. Po rozpoczętej 24 lutego przez Rosjan inwazji jej teren był wielokrotnie ostrzeliwany. W obiekcie i jego okolicach stacjonują żołnierze rosyjscy.

Źródło:PAP

Komentarze