Reklama

Wiadomości

Rosatom chce budować elektrownię jądrową w Arabii Saudyjskiej

Fot. www.rosatom.ru / Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Bangladeszu

Rosatom wkrótce złoży dokumenty w ramach konkursu na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Arabii Saudyjskiej - poinformował wicepremier Rosji Aleksander Nowak .

„Dzisiaj Arabia Saudyjska planuje realizację pierwszego projektu budowy elektrowni jądrowej. Nasza firma Rosatom startuje w konkursie na realizację tego projektu. A odpowiednie niezbędne dokumenty zostaną złożone w najbliższym czasie” - powiedział Nowak powiedział w wywiadzie dla Asharq News.

"Jednocześnie Rosja oczekuje, że współpraca w tej branży będzie rozwijała się nie tylko w zakresie budowy samej elektrowni jądrowej, ale także w ogólnym wykorzystaniu technologii jądrowych do celów pokojowych" – zaznaczył wicepremier.

Czytaj też

Od października 2017 roku Rosatom uczestniczy w dialogu konkurencyjnym na temat budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Arabii Saudyjskiej. Nie wykluczono możliwości budowy elektrowni jądrowej małej lub średniej mocy. "Rosja jest kompetentna w budowie małych bloków dla pływających i lądowych elektrowni jądrowych, a Federacja Rosyjska jest gotowa przedstawić Arabii Saudyjskiej odpowiednie propozycje w tej dziedzinie, jeśli Rijad wykaże zainteresowanie" - powiedział wcześniej Novak.

W ostatnich tygodniach doszło do zbliżenia między dwoma państwami, gdy OPEC na czele z Arabią Saudyjską, zdecydował o zmniejszeniu produkcji ropy o 2 mln b/d grając pod interesy Rosji i przeciwko Stanom Zjednoczonym. Waszyngton natychmiast odpowiedział. Prezydent Joe Biden zasugerował przemyślenie relacji z Rijadem, pojawiły się doniesienia o wycofaniu ameryksńskich wojsk z tego kraju a senat wniósł ustawę o tymczasowym wstrzymaniu dostaw broni do Arabii.

Arabia Saudyjska prowadzi rozmowy z pięcioma dostawcami, poza Rosatomem z amerykańskim Westinghouse, francuskim EDF, południowokoreańskim KEPCO oraz z China National Nuclear Corp. (CNNC).

Komentarze