Reklama

Wiadomości

Trzecia Droga z listą „wspólnych spraw” przed wyborami. Wśród priorytetów: atom

Autor. PSL/@nowePSL X/Twitter

Integracja europejska w kwestii bezpieczeństwa, zapewnienie odpowiednich środków na potrzeby przemysłu obronnego w Polsce i Europie – to najważniejsze postulaty programowe Trzeciej Drogi, które zaprezentowali we wtorek jej liderzy: przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Liderzy Trzeciej Drogi – przewodniczący Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia i wicepremier, szef MON, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz – zaprezentowali we wtorek na konferencji prasowej listę wspólnych spraw, tj. najważniejszych zobowiązań i gwarancji programowych, o które politycy formacji będą zabiegać w Parlamencie Europejskim.

Trzecia Droga ponownie razem walczą o mandaty, tym razem do PE

Wicepremier oświadczył, że jednym z najważniejszych punktów programowych Trzeciej Drogi będzie integracja europejska w dziedzinie bezpieczeństwa. Wskazał też, że w obliczu zagrożenia ze strony Rosji odpowiedzią jest „integracja europejska”. – To będzie jeden z naszych najważniejszych punktów programowych – zapewnił.

Podkreślał, że Unia Europejska powstała, by w Europie nie było więcej wojen, oraz by kraje europejskie rozwijały się równomiernie.

Reklama

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że oba ugrupowania „idą do Europy wspólnie, z przekazem bezpieczeństwa i rozwoju”. W tym kontekście zapewnił, że siłą Trzeciej Drogi w PE będzie obecność w dwóch różnych frakcjach, ponieważ – jak wyjaśnił – muszą one dogadać się ze sobą, aby stworzyć większość w Parlamencie Europejskim.

Szef PSL akcentował też konieczność współdziałania państw europejskich w budowie bezpieczeństwa kontynentu. Podkreślił, że jednym z najważniejszych punktów programowych Trzeciej Drogi będzie integracja europejska w dziedzinie bezpieczeństwa. W tym celu przedstawiciele TD będą dążyć do zabezpieczenia odpowiednich środków dla przemysłu obronnego w Polsce i w Europie. Szef MON zapowiedział, że celem będzie „odtworzenie zdolności produkcyjnych, zbudowanie nowych fabryk amunicji czy danie szansy na samowystarczalność”. – Unia Europejska musi stworzyć nową radę ds. bezpieczeństwa i przemysłu obronnego, powołać nowego komisarza, ale najważniejsze będzie zabezpieczenie budżetu – ocenił.

Reklama

Lista "wspólnych spraw" Trzeciej Drogi. Na niej: atom

Wśród postulatów Trzeciej Drogi znalazły się również kwestie dot. polskiej wsi i rolników. – Chcemy wzmacniać wspólną politykę rolną, ale nie w taki sposób, w jaki robił to Janusz Wojciechowski z PiS – oznajmił szef ludowców. Dodał, że „zła, PiS-owska część Zielonego Ładu” została zatrzymana i zadeklarował, że politycy Trzeciej Drogi będą kontynuować politykę zmierzającą w kierunku ochrony polskich gospodarstw.

Kosiniak-Kamysz mówił również, że wśród priorytetów programowych Trzeciej Drogi jest konieczność inwestowania w zdrowie, m.in. w odbudowę przemysłu farmaceutycznego, transformację polskich szpitali.

Marszałek Hołownia podkreślał, że priorytetami Trzeciej Drogi w UE jest też rozwój gospodarczy Polski. Wśród wymienionych przez niego priorytetów znalazł się m.in. postulat dot. polskiego atomu, jako źródła czystej i taniej energii. – Domagamy się, żeby UE wreszcie uznała energię atomową za czystą energię – apelował Hołownia. Zwracał też uwagę na kwestie związane z cyfryzacją.

Reklama

Przekonywał, że „Trzecia Droga to pragmatyczna droga do Europy”. – Nie jesteśmy tchórzami, którzy chcą z Europy uciekać. Nie jesteśmy tymi, którzy mówią, że w Europie wszystko działa wspaniale. Jesteśmy pragmatyczni, a więc mówimy: +nie+ rozwiązaniom, które idą w poprzek oczekiwaniom takich krajów jak Polska. Ale nie odwracamy się plecami do Europy. Przeciwnie, chcemy w niej być, współtworzyć ją i rozwijać – zapewnił.

Marszałek Sejmu zaapelował także o wzięcie udziału w wyborach oraz „opamiętanie się” polityków, ponieważ zbyt wielka polaryzacja może spowodować, że wyborcy będą zniechęceni i zostaną w domach.

Lista postulatów programowych Trzeciej Drogi pt. Siła Polaków w Europie zawiera sześć punktów, wśród nich m.in. Europa przygotowana do obrony swoich granic, polski atom jako źródło czystej i taniej energii, poprawa Zielonego Ładu, Europa cyfrowo konkurencyjna oraz równe szanse polskich rolników w Europie.

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6-9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama