Reklama

Wiadomości

Szef WEC uważa, że elektrownia jądrowa w Wielkopolsce nie powstanie. Odpowiedź PGE

Autor. PGE

„Koreańska elektrownia jądrowa w Polsce nigdy nie powstanie” - powiedział w środę Patrick Fragman, prezes WEC. „Polski projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie Konina jest bardzo realny” - odpowiada PGE.

Reklama

W środę prezes Westinghouse Electric Company Patrick Fragman powiedział na spotkaniu z mediami, że według jego firmy koreańska elektrownia jądrowa w Polsce nigdy nie powstanie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Jesteśmy w sporze prawnym z KHNP. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić sytuacji, w której kraj taki jak Polska, realizujący zasady państwa prawa, mógłby rozważać ofertę naruszającą prawa własności intelektualnej" - stwierdził. "Dla nas projekt koreański pozostaje wirtualny. Nie wierzymy, że jest to wiarygodny projekt. Łamie on amerykańskie oraz międzynarodowe prawo. Według nas koreańska elektrownia w Polsce nigdy nie powstanie" - dodał.

W lakonicznym oświadczeniu przekazanym Energetyka24.com PGE stwierdza jedynie, że "projekt jest bardzo realny". "Polski projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie Konina jest bardzo realny i wpisuje się w plany transformacji energetycznej określone w PEP 2040. Budowa bezpieczeństwa energetycznego Polski i zapewnienie taniej i czystej energii naszym odbiorcom jest dla nas priorytetem. Wraz z ZE PAK wybraliśmy doświadczonego partnera, z którym chcemy realizować ten projekt" - czytamy.

Wcześniej zapytane o słowa Fragmana odpowiedziało KHNP. "Nieprawidłowe są stwierdzenia, które wskazują, że KHNP naruszyło prawa własności intelektualnej Westinghouse oraz nie może eksportować własnej technologii jądrowej do Polski bez uprzedniej zgody Westinghouse. Nie ma żadnych przeszkód dla realizacji projektu elektrowni jądrowej przez KHNP w Polsce" - uważają Koreańczycy.

Czytaj też

"Ponadto nie jest prawdą, że uzyskano zgodę Westinghouse na eksport technologii w celu budowy elektrowni jądrowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. KHNP zbudowało lub eksploatuje łącznie 8 reaktorów APR1400 w Korei, a także z powodzeniem zbudowało 4 reaktory tego samego modelu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które są w fazie eksploatacji lub oddania do użytku" - dodaje KHNP.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 r., oficjalna rządowa strategia przewiduje, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków o mocy pomiędzy 6,6 a 9 GW. Projekt koreański w Wielkopolsce nie jest związany z PEP 2040. Ponadto, kilka spółek państwowych, m.in. Orlen i KGHM, chce na przełomie dekady zacząć instalować elektrownie w małymi reaktorami modułowymi (SMR).

Reklama

Komentarze

    Reklama