Reklama

Wiadomości

Koreańskie KHNP odpowiada na słowa prezesa Westinghouse o tym, że ich elektrownia w Polsce nie powstanie

Autor. KHNP / materiały prasowe

Nieprawidłowe są stwierdzenia, które wskazują, że KHNP naruszyło prawa własności intelektualnej Westinghouse oraz nie może eksportować własnej technologii jądrowej do Polski bez uprzedniej zgody Westinghouse. Nie ma żadnych przeszkód dla realizacji projektu elektrowni jądrowej przez KHNP w Polsce - pisze KHNP w odpowiedzi na pytania Energetyka24.com.

Reklama

W środę prezes Westinghouse Electric Company Patrick Fragman powiedział na spotkaniu z mediami, że według jego firmy koreańska elektrownia jądrowa w Polsce nigdy nie powstanie.

Reklama

"Jesteśmy w sporze prawnym z KHNP. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić sytuacji, w której kraj taki jak Polska, realizujący zasady państwa prawa, mógłby rozważać ofertę naruszającą prawa własności intelektualnej" - stwierdził. "Dla nas projekt koreański pozostaje wirtualny. Nie wierzymy, że jest to wiarygodny projekt. Łamie on amerykańskie oraz międzynarodowe prawo. Według nas koreańska elektrownia w Polsce nigdy nie powstanie" - dodał.

Czytaj też

Dopytywany, czy możliwe jest jakiegoś rodzaju porozumienie z KHNP powiedział, że taka opcja nie leży na stole przez spór sądowy. "Jesteśmy w trakcie procesu sądowego. To nie pozostawia wiele przestrzeni do negocjacji. Spór sądowy oznacza, że doszliśmy do momentu, w którym negocjacje nic nie przyniosły, wyczerpały się metody porozumienia. Pozew sądowy to ostateczność" - zaznaczył.

Reklama

Jednocześnie Fragman powiedział, że WEC chce budować drugą elektrownię jądrową w ramach PPEJ i PEP2040. Zaznaczył, że dwie technologie jądrowe w Polsce "nie mają sensu". „Jeśli spytacie dowolnej osoby z jakąkolwiek wiedzą o procesach przemysłowych nie ma żadnego sensu posiadać dwie odrębne technologie dla tych dwóch lokalizacji. W kontekście synergii, łańcucha dostaw, zaangażowanie zdolności, szkolenia kadr sens ma jedynie wybór jednej technologii" – podkreślił Fragman. „Od początku planowaliśmy budowę elektrowni jądrowej także w drugiej lokalizacji w Polsce, to jest zawarte w umowie międzyrządowej, gdzie jest mowa o sześciu reaktorach" – dodał.

KHNP w piątek odniosło się do słów szefa WEC w przesłanym Energetyka24.com oświadczeniu. "Nieprawidłowe są stwierdzenia, które wskazują, że KHNP naruszyło prawa własności intelektualnej Westinghouse oraz nie może eksportować własnej technologii jądrowej do Polski bez uprzedniej zgody Westinghouse. Nie ma żadnych przeszkód dla realizacji projektu elektrowni jądrowej przez KHNP w Polsce" - uważają Koreańczycy.

"Ponadto nie jest prawdą, że uzyskano zgodę Westinghouse na eksport technologii w celu budowy elektrowni jądrowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. KHNP zbudowało lub eksploatuje łącznie 8 reaktorów APR1400 w Korei, a także z powodzeniem zbudowało 4 reaktory tego samego modelu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które są w fazie eksploatacji lub oddania do użytku" - dodaje KHNP.

Z oświadzenia spółki wybrzmiewa zachowawczość, choć bez wątpienia skusiła się na złośliwośc i przytyk do WEC w końcowej jego części. "Za sprawą ciągłej realizacji szeregu projektów w Korei i za granicą, KHNP uzyskało zdolności do budowy elektrowni jądrowych w jak najkrótszym czasie oraz w jak najbardziej ekonomiczny sposób. Co więcej, KHNP jest uznawane za firmę, która potrafi budować na czas i w ramach budżetu, co wyróżnia ją na tle konkurencji" - czytamy. WEC przekraczał w przeszłości terminy realizacji elektrowni jądrowych znacznie bardziej niż KHNP oraz w większym sopniu przekraczał budżet.

Czytaj też

Polityka Energetyczna Polski do 2040 r., oficjalna rządowa strategia przewiduje, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków o mocy pomiędzy 6,6 a 9 GW. Projekt koreański w Wielkopolsce nie jest związany z PEP 2040. Ponadto, kilka spółek państwowych, m.in. Orlen i KGHM, chce na przełomie dekady zacząć instalować elektrownie w małymi reaktorami modułowymi (SMR).

Reklama

Komentarze

    Reklama