Reklama

Wiadomości

Rosja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej będzie używać własnego paliwa

Fot. Telegram / @Енергоатом

Rosja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy będzie używać własnego paliwa jądrowego - poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na rosyjskiego operatora elektrowni atomowych Rosenergoatom.

"W przyszłości w elektrowni używane będzie nasze paliwo jądrowe" - powiedział rosyjskim mediom Renat Karcza, doradca dyrektora generalnego Rosenergoatomu.

Obecnie siłownia pracuje na paliwie amerykańskiej firmy Westinghouse, pochodzącym z zakładów w Szwecji.

Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), poinformował w środę o uruchomieniu w okupowanej przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze generatorów awaryjnych. Krok ten był odpowiedzią na ponowne odcięcie linii energetycznej zasilającej elektrownię.

Czytaj też

We wtorek Grossi spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu. Dyrektor MAEA podkreślił, że jego organizacja zabiega o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największa siłownia jądrowa w Europie, znajduje się na okupowanych przez Kreml terenach obwodu zaporoskiego. Po rozpoczętej 24 lutego inwazji elektrownia została zajęta przez Rosję, jej teren był wielokrotnie ostrzeliwany. W obiekcie i jego okolicach stacjonują żołnierze rosyjscy.

Źródło:PAP

Komentarze