Reklama

Wiadomości

Projekt SMR z reaktorami BWRX-300 z warunkami przyłączenia. OSGE o „ważnym kroku”

Autor. GE Hitachi

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) poinformowało, że otrzymało decyzję Polskich Sieci Elektroenergetycznych w sprawie warunków przyłączenia dla czterech reaktorów BWRX-300, które miałyby powstać w okolicy zakładów Synthosu niedaleko Oświęcimia.

„Z radością informujemy, że otrzymaliśmy decyzję Polskich Sieci Elektroenergetycznych dotyczącą przyłącza dla lokalizacji Stawy Monowskie! Decyzja obejmuje 4 jednostki BWRX-300, co stanowi ważny krok w realizacji naszego projektu budowy SMR-ów zaprojektowanych przez GE Hitachi Nuclear Energy” – przekazano za pośrednictwem konta OSGE w serwisie X (daw. Twitter).

Co oznacza ta informacja i czy to faktycznie „ważny krok”? PSE potwierdziły jedynie, że istnieją ekonomiczne i techniczne warunki przyłączenia tych jednostek do sieci w tym miejscu (chodzi o obszar stacji elektroenergetycznej Byczyna).

Reklama

Teraz OSGE ma 10 lat od otrzymania warunków przyłączenia, aby doprowadzić do podpisania umowy na przyłączenie. To specjalny wyjątek w polskich przepisach, właśnie dla obiektów energetyki jądrowej. Normalnie ten czas od otrzymania warunków do podpisania umowy jest nie dłuższy niż 2 lata, z kolei dla atomu to 10 lat.

YouTube cover video

Wcześniej było wiadomo jedynie, że w kwietniu 2024 r. PSE potwierdziły kompletność wniosku złożonego przez Orlen Synthos Green Energy. Moc przyłączeniową określono na poziomie 1329,6 MW.

Czytaj też

Małe reaktory modułowe (SMR) BWRX-300, opracowane przez GE Hitachi Nuclear Energy, mają moc 300 MW. Pierwsza jednostka, która z nich skorzysta, powstaje w Kanadzie. Kolejną lokalizacją, w której zostaną uruchomione, ma być Polska.

Reklama

Komentarze

    Reklama