Reklama

Analizy i komentarze

Pierwszy SMR we Włocławku czy Stawach Monowskich? Orlen wysyła sygnał, OSGE odpowiada

Autor. OSGE

Gdzie powinien powstać pierwszy mały reaktor jądrowy? To pytanie pojawiło się po niedawnej wypowiedzi prezesa Orlenu. Mamy stanowiska zainteresowanych stron. I tak: z punktu widzenia Orlenu „najlepszą lokalizacją” pod SMR jest Włocławek. Z kolei OSGE twierdzi, że Stawy Monowskie jako lokalizacja są najbardziej zaawansowane, ale jak przyznaje prezes spółki, Rafał Kasprów: „możliwy jest kompromis”. Tylko w tej sprawie wcale nie musi chodzić o lokalizację.

– Trwają negocjacje z partnerem, aby zmienić umowę. Firma (Orlen – red.) nie zadbała o to w przeszłości. Będziemy konsekwentnie bronić naszego stanowiska. Jeśli osiągniemy to porozumienie, to podjęliśmy decyzję, że pierwsza lokalizacja SMR-ów będzie we Włocławku – powiedział w czwartek prezes Orlenu Ireneusz Fąfara. Zaznaczył przy tym, że rozmowy z partnerami w tej sprawie powinny zostać zamknięte pod koniec września br.

Jak pisaliśmy, do końca nie było jasne, jak traktować tę deklarację. Czy chodzi o pierwszy mały reaktor w ramach całego projektu realizowanego przez Orlen Synthos Green Energy (joint venture Orlenu i Synthosu) we współpracy z GE Hitachi (dostawca technologii małych reaktorów BWRX-300? Czy też pierwszy w lokalizacji, w której znajdują się zakłady z grupy Orlen – we Włocławku działa przecież Anwil. W drugim wariancie pierwszą lokalizacją dla całego projektu pozostałaby najbardziej znana lokalizacja, czyli Stawy Monowskie koło Oświęcimia, skąd blisko jest do zakładów Synthosu.

Reklama

Orlen: najlepsza lokalizacja to Włocławek

Zapytaliśmy biuro prasowe Orlenu o to, jak interpretować ostatnią wypowiedź prezesa spółki. W odpowiedzi na pytania Energetyki24 nie pada już sformułowanie o „pierwszej lokalizacji”, a koncern zwraca uwagę tylko na to, że Włocławek jest „najlepszą lokalizacją”. Przywołujemy pełną odpowiedź biura.

„Projekt budowy SMR w Polsce ma szczególne znaczenie dla rozwoju niskoemisyjnej energetyki i obu partnerom zależy na jego efektywnym przeprowadzeniu. Spółka widzi potrzebę wdrażania tej technologii, dlatego przystąpiła do rozmów z partnerami o nowej formule realizacji tego przedsięwzięcia. Wdrażanie technologii SMR jest niezbędne dla dekarbonizacji aktywów rafineryjnych i petrochemicznych, natomiast sposób realizacji przedsięwzięcia i jego harmonogram muszą zostać zweryfikowane. Dlatego prowadzimy rozmowy w ramach spółki OSGE, żeby to przedsięwzięcie urealnić i uzgodnić dalsze kroki oraz nowe zasady współpracy w ramach projektu. Z punktu widzenia ORLEN, najlepszą lokalizacją pod BWRX-300 jest Włocławek ze względu na potencjał dekarbonizacyjny aktywów spółki. Obowiązująca strategia ORLEN przewiduje budowę jednego reaktora SMR do 2030 r.” – brzmi stanowisko Orlenu.

Reklama

Prezes OSGE: jestem przekonany, że jest możliwy kompromis

Do sprawy – po pytaniach E24 – odniosło się też Orlen Synthos Green Energy. – Projekt budowy małych reaktorów jądrowych GE Hitachi został pierwotnie, już 7 lat temu, rozpoczęty jako element strategii dekarbonizacji grupy przemysłowej Synthos, w celu zwiększenia jej konkurencyjności na rynkach światowych, na których jest największym dostawca kauczuku syntetycznego i EPS. Zielona, stabilna i tania energia, jaką możemy zapewnić dzięki SMR jest podstawą utrzymania produkcji przemysłowej w latach 30. Jednocześnie lokalizacja w Stawach Monowskich jest dzisiaj najbardziej zaawansowana, ponieważ posiada nie tylko wydaną decyzję zasadniczą, ale również postanowienie o zakresie badań środowiskowych przez GDOŚ, dzięki czemu możliwe było rozpoczęcie pierwszych odwiertów na tej lokalizacji oraz złożony wniosek o przyłącze do PSE. Było to możliwe dlatego, że to OSGE dysponuje tytułem prawnym do nieruchomości w Stawach Monowskich w postaci opcji zakupu terenu – ocenia.

Reklama

– Chciałbym zwrócić uwagę na to, że w wypadku lokalizacji Włocławek wciąż nie została wydana decyzja przez GDOŚ, a spółka OSGE nie dysponuje tytułem prawnym do terenu. Niemniej jednak przygotowania do rozpoczęcia badań środowiskowych w lokalizacji Włocławek, w sąsiedztwie zakładów Anwil, są również na zaawansowanym poziomie. Jako OSGE przygotowujemy się do realizacji budowy floty reaktorów. W tym celu prowadzimy zaawansowane prace wraz z amerykańskimi i kanadyjskimi partnerami nad kluczowym dla projektu Wstępnym Raportem Bezpieczeństwa, jaki może zostać wykorzystany dla lokalizacji. Jeśli taka będzie decyzja akcjonariuszy oraz nastąpi przyśpieszenie związane z wydaniem decyzji i zawarciem stosownych umów dotyczących lokalizacji Włocławek, to jestem przekonany, że możliwy jest w tej sprawie kompromis – stwierdza Kasprów.

Negocjacje po latach

Co w ogóle wynika z powyższych stanowisk? Można wysnuć teorię, że Orlen sprawdza, na ile może sobie pozwolić w negocjacjach, przypominając o swojej – nomen omen – ważnej roli w tym duecie, który ma doprowadzić do budowy pierwszych małych reaktorów w Polsce. Zarówno jedna, jak i druga strona, nie przesądzają niczego o kolejności wdrażania SMR.

Orlen to spółka Skarbu Państwa, z możliwościami o wiele większymi od prywatnego Synthosu, a jak wynikało z wielu mniej lub bardziej oficjalnych doniesień, jej rola mogła być marginalizowana. Pewien sygnał, że jednak niektóre warunki mogły niedostatecznie zabezpieczać interesy Orlenu, wysłał sam Fąfara. Pozostając w sferze przypuszczeń: wcale nie musi chodzić o zmianę lokalizacji, a jedynie o przypomnienie, że płocki koncern też ma coś do powiedzenia.

Reklama

Komentarze

    Reklama