Reklama

Wiadomości

O krok bliżej w stronę SMR-ów. Podpisano ważne porozumienie

Autor. Energetyka24

Orlen Synthos Green Energy oraz kanadyjska firma Laurentis Energy podpisały umowę na sporządzenie wstępnego raportu bezpieczeństwa dla reaktorów BWRX-300 w Polsce. Jest to podstawowy dokument umożliwiający transfer technologii GE Hitachi do kraju.

Reklama

Umowę podpisali przedstawiciele obu spółek w obecności ministra energii kanadyjskiej prowincji Ontario Stephena Lecce oraz ambasador Kanady Catherine Godin. Zawarta dziś umowa z firmą Laurentis, należącą do kanadyjskiej spółki OPG, otwiera drogę do skorzystania z kanadyjskiego doświadczenia z budowy modułowego reaktora jądrowego w Darlington. Jak podkreślono, Polska zyskuje w ten sposób wyjątkową możliwość połączenia kanadyjskiego know-how z amerykańską technologią GE Hitachi. Taka współpraca pozwoli na znaczne przyspieszenie procesu licencjonowania reaktora BWRX-300, który w Kanadzie ma rozpocząć budowę już na początku drugiego kwartału 2025 roku.

Prezes OSGE Rafał Kasprów stwierdził, że umowa z Laurentis umożliwi przygotowanie raportu bezpieczeństwa, będącego kluczowym elementem procesu licencjonowania reaktora BWRX-300 w Polsce. Dzięki tej współpracy Polska będzie mogła rozpocząć procedury licencyjne już w 2026 roku, co zgodnie z harmonogramem pozwoli na rozpoczęcie budowy reaktora przed końcem tej dekady.

Czytaj też

Podpisana umowa przewiduje czterech raportów dla czterech lokalizacji w Polsce, jednak nie wskazano, o jakie dokładnie lokalizacje chodzi. Przy stworzeniu takich dokumentów pracować ma ok. 150 osób. Każdy z takich raportów to koszt kilkudziesięciu milionów dolarów.

Reklama

„Kluczowe znaczenie geopolityczne ma zmniejszenie zależności od reżimów takich jak Rosja, gdzie koncentrujemy się na naszych wartościach i interesach. Jesteśmy tu po to, by budować wartości demokratyczne, wzmacniać interesy gospodarcze i relacje” – stwierdził minister Lecce. Wskazał na ambicje, aby Polska osiągnęła podobne rezultaty, jakie przyniosły inwestycje w energię jądrową w Ontario.

Jak podkreślił, nieopodal kanadyjskiej elektrowni Darlington prace nad pierwszą taką jednostką są już w toku i urząd nadzoru jądrowego powinien wydać odpowiednią licencję jeszcze przed końcem roku, co pozwoli na rozpoczęcie głównej fazy budowy na początku 2025 roku.

Czytaj też

Minister Lecce zaznaczył, że realizacja projektów jądrowych w Ontario przebiegała zgodnie z harmonogramem i mieściła się w założonym budżecie. Dodał, że ich obecność w Polsce to krok w stronę wspólnego sukcesu, który przyniesie korzyści obu krajom. „Przyjechaliśmy tu, by wspólnie budować czyste środowisko i lepszą przyszłość – dla naszych dzieci i kolejnych pokoleń,” podkreślił.

Michael Hare, dyrektor na Europę w Laurentis, podkreślił, że dzisiejsze porozumienie stanowi istotny krok w kierunku rewolucji w dostarczaniu odnawialnej, zrównoważonej i czystej energii do Polski. „Ta inwestycja pozwoli Polsce spełnić ambicje związane z rozwojem czystych źródeł energii, a jednocześnie zapewni jej bezpieczeństwo energetyczne na kolejne dekady” – powiedział Hare, wyrażając nadzieję na długofalowe korzyści dla kraju i jego mieszkańców.

Reklama

Komentarze

    Reklama