Reklama

Wiadomości

Najpierw umowa z Westinghouse, teraz z Framatome. Słowacja porzuca rosyjskie paliwo jądrowe

Autor. Slovenské elektrárne / seas.sk

Framatome będzie drugim, obok Westinghouse, dostawcą paliwa jądrowego dla elektrowni w Słowacji. Pierwsze dostawy mają rozpocząć się w 2027 r.

Słowacy borykają się ostatnio z problemami, które wynikają z częściowego wstrzymania tranzytu rosyjskiej ropy przez Ukrainę. Jest natomiast jeszcze jeden rodzaj kluczowego dla południowego sąsiada paliwa, z którego stopniowo rezygnuje. Chodzi o paliwo jądrowe od Rosatomu.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę kolejne państwa europejskie czy członkowskie NATO, w mniejszym lub większym stopniu starają się ograniczyć albo wstrzymać import paliwa jądrowego od Moskwy. Z różnym skutkiem, co pokazał rok 2022, gdy rosyjski eksport w tym sektorze wzrósł o 20 proc. Skok eksportu mógł być jednak podyktowany chęcią zrobienia zapasów przez europejskie państwa, w obawie, że i to paliwo zostanie objęte sankcjami.

Reklama

Słowacja z umową z Framatome na paliwo jądrowe

Stale szukano jednak innych kontrahentów. To dlatego w sierpniu 2023 r. Słowacja wybrała Westinghouse jako dostawcę paliwa jądrowego dla swoich dwóch elektrowni jądrowych – Mochovce i Bohunice. Co ważne, wszystkie działające w nich reaktory są rosyjskiej produkcji (reaktory WWER-440) – więc dopóki paliwo dostarczała Rosja, nie było większego problemu. Westinghouse jako pierwsza ze spółek, mogących dostarczać paliwo do reaktorów, zaczęła oferować także wersję dla WWER. Na dostawy od amerykańsko-kanadyjskiej spółki zdecydowała się też m.in. Bułgaria.

Podobnie jak Bułgaria, tak i Słowacja, postawiła jednak na dywersyfikację. Bratysława nie chcąc uzależnić się od jednego dostawcy, znalazła drugiego – francuskie Framatome. Slovenské elektrárne, przedsiębiorstwo energetyczne, zarządzające siłowniami jądrowymi, poinformowało, że tak jak uzgodniono w ramach porozumienia z maja 2023 r., Framatome ma zacząć dostarczać paliwo jądrowe dla reaktorów w Słowacji.

Pierwsze dostawy mają dotrzeć w 2027 r. Jak przekazało Framatome, otrzymało wcześniej wsparcie finansowe z Unii Europejskiej, na opracowanie paliwa właśnie dla reaktorów WWER-440 i WWER-1000. W Europie działa 19 reaktorów rosyjskiej konstrukcji: cztery WWER-1000 w Czechach i Bułgarii oraz 14 WWER-440 – w Finlandii, Węgrzech, Słowacji i Czechach.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama