Reklama

Wiadomości

Amerykańska oferta atomowa na polskim stole

Autor. Twitter / @MKiS_GOV_PL

Trwa spotkanie minister klimatu Anny Moskwy z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim dotyczące współpracy w obszarze energetyki jądrowej - poinformowało w poniedziałek na Twitterze ministerstwo klimatu i środowiska.

Reklama

Ministerstwo przekazało ponadto, że w spotkaniu bierze udział prezes Westinghouse w Polsce Mirosław Kowalik. "Tematem rozmów jest współpraca w obszarze energetyki jądrowej" - podkreślono.

Reklama

Wcześniej PAP dowiedziała się nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do rządu, że podczas spotkania ma zostać przekazana amerykańska oferta dotycząca budowy w Polsce reaktorów jądrowych. Źródło informowało ponadto, że polski rząd w ciągu miesiąca podejmie decyzję ws. ewentualnej akceptacji oferty amerykańskiej.

Chodzi o Concept Execution Report (CER), czyli szczegółową mapę drogową budowy sześciu dużych reaktorów jądrowych wykorzystujących amerykańską technologię. Dokument zawiera także strategiczne ramy współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Polską w zakresie cywilnej energetyki jądrowej.

Reklama

Czytaj też

Raport to wypełnienie polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej, która została podpisana w październiku 2020 r.

Pod koniec sierpnia prezes Westinghouse Patrick Fragman informował, że amerykańska oferta ws. atomu powinna trafić do rządu polskiego w ciągu kilku dni. Wskazywał wówczas, że będzie ona całościowa i kompletna. Nie tylko z częścią technologiczną, przemysłową, ale także z finansową.

Amerykańska oferta ma dotyczyć budowy reaktorów Westinghouse typu AP1000. Cztery takie bloki pracują w Chinach, dwa mają ruszyć w najbliższych miesiącach w USA. Chiny planują budowę kolejnych czterech takich bloków.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

W październiku 2021 r. wstępną, niewiążącą ofertę budowy 4-6 reaktorów EPR złożył francuski EDF. W kwietniu 2022 r. ofertę techniczną i finansową na sześć reaktorów APR1400 złożył koreański KHNP.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama