Reklama

Wiadomości

Lider niemieckiej opozycji: niezwłocznie włączymy wygaszony atom

Autor. Unsplash

„Niezwłocznie podłączymy do sieci wygaszone elektrownie jądrowe” - taki postulat sformułował Friedrich Merz, lider niemieckiej partii CDU, będącej obecnie w opozycji.

Reklama

Friedrich Merz, czyli przewodniczący największej niemieckiej partii CDU, udzielił wywiadu gazecie Bild, w którym oświadczył, że jedną z pierwszych jego decyzji po dojściu do władzy byłoby ponowne podłączenie do sieci wygaszonych niemieckich elektrowni jądrowych.

Reklama

Merz, pytany o potencjalne pierwsze trzy kroki podjęte po wejściu jego partii do rządu, odparł, że byłyby to: obniżenie obciążeń podatkowych zwiększających obecnie cenę energii, niezwłoczne przyłączenie do sieci wygaszonych elektrowni jądrowych oraz ograniczenie biurokracji.

YouTube cover video

Niemcy wyłączyły swój atom 15 kwietnia 2023 roku, kiedy to wygaszono trzy ostatnie niemieckie elektrownie jądrowe. W ciągu ostatnich 20 lat z krajobrazu energetycznego RFN zniknęło 22 GW mocy w tej technologii.

Reklama

Na początku sierpnia Bild donosił o badaniu przeprowadzonym przez amerykańską firmę konsultingową Radiant Energy Group, które wskazywały, że do pracy może wrócić nawet 8 niemieckich elektrowni jądrowych. Badanie zostało prowadzone przez inżyniera jądrowego Marka Nelsona, który oparł je m. in. na konsultacjach prowadzonych wśród członków zarządów, pracowników i ekspertów niemieckich firm energetycznych w tym: byłych operatorów elektrowni jądrowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama