Reklama

Wiadomości

Korea podzieli się zyskami z polskiego atomu? Trwają rozmowy z USA

Przekrój przez elektrownię jądrową - model wystawiony w siedzibie KHNP w Gyeongju.
Autor. Energetyka24

Koreańska spółka KHNP prowadzi rozmowy z amerykańską firmą Westinghouse w sprawie podziału zysków z eksportu technologii jądrowych. Ustalenia mogą dotyczyć m. in. polskiego atomu.

Reklama

Jak podaje Korean Economic Daily, koreańska spółka KHNP wraz ze spółką-matką KEPCO prowadzą rozmowy z amerykańską firmą Westinghouse w sprawie podziału zysków z eksportu technologii jądrowych. Podział ma być prowadzony według ustalonego współczynnika; ustalana ma być także kwestia tantiemów wypłacanych przez KHNP dla Amerykanów.

Reklama

Rozmowy zasadzają się na pozwie złożonym przez Westinghouse do sądu w USA w sprawie możliwości eksportu koreańskich reaktorów APR1400, bazujących na amerykańskiej technologii. Według Amerykanów, KHNP musi uzyskać zgodę amerykańskiego rządu i Westinghouse przed sprzedażą swoich rozwiązań do państw trzecich.

Czytaj też

Rozmowy mogą doprowadzić do ugody w tej sprawie, co z kolei ma niebagatelne znaczenie dla Polski, zainteresowanej koreańskimi technologiami. W listopadzie 2022 roku do Korei Płd. udała się delegacja polityczno-biznesowa pod przywództwem wicepremiera Jacka Sasina, która przywiozła list intencyjny i porozumienia międzyspółkowe w sprawie budowy koreańskich reaktorów w Wielkopolsce. W przedsięwzięcie zaangażowana jest polska spółka ZE PAK.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama