Reklama

Wiadomości

Kolejny krok w stronę atomu w Polsce. Ważna umowa z Westinghouse podpisana

Autor. Fot. Westinghouse

Westinghouse i Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowę dotyczącą budowy pierwszych w Polsce reaktorów jądrowych w technologii AP1000.

Reklama

Umowa określa zasady współpracy i kontraktowania. Westinghouse Electric Company i Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały dziś umowę określającą główne zasady współpracy i kolejne etapy projektu budowy pierwszych reaktorów jądrowych w Polsce. W ubiegłym miesiącu polski rząd wybrał technologię Westinghouse AP1000  do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Projekt zakłada budowę trzech bloków w tej technologii.  

Reklama

Dzisiejsza umowa jest kolejnym dużym krokiem Polski w kierunku bezpiecznej i niezawodnej energii jądrowej od zaufanego partnera. To kluczowy filar naszych stosunków bilateralnych, który zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne przy jednoczesnej redukcji emisji – powiedział Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Cieszymy się, że jako Westinghouse możemy być częścią projektu, którego celem jest budowa czystych, bezpiecznych i stabilnych reaktorów jądrowych w Polsce – powiedział David Durham, prezes Energy Systems w Westinghouse.

Reklama

Podpisana umowa określa kolejne etapy projektu, takie jak zagospodarowanie terenu, wsparcie w zakresie licencji i pozwoleń, usługi związane z zamówieniami i planowaniem budowy oraz organizacją terenu lokalizacji. Określa także ramy kolejnych umów związanych z realizacją projektu. Do połowy 2023 r. ma zostać podpisana kolejna umowa dotycząca przygotowania projektu elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu.  

Reaktor jądrowy AP1000® jest jedynym działającym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa i modułową konstrukcją, który zajmuje najmniejszą powierzchnię zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. Oprócz dwóch bloków AP1000® ukończonych w elektrowni Vogtle w Stanach Zjednoczonych, funkcjonują już cztery bloki AP1000® w Chinach i tam biją obecnie rekordy wydajności operacyjnej. Kolejne cztery bloki w Chinach są w trakcie budowy. Technologia Westinghouse AP1000® została również wybrana dla dwóch dodatkowych bloków w Chinach, dziewięciu bloków w Ukrainie i jest rozważana dla wielu innych lokalizacji w Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. 

jw/WEC

Komentarze