Wiadomości
Jak wyglądała droga sporu ABW z OSGE? Ujawniono jeden z dokumentów
Kolejne szczegóły batalii między ABW a OSGE ujrzały dziś światło dzienne. Organizacja „Towarzystwo na rzecz Ziemi” udostępniła za pośrednictwem social mediów część negatywnej opinii ABW ws. wydania opinii zasadniczej dla budowy SMR (małe reaktory jądrowe) przez OSGE.
Jak czytamy w dokumencie, wniosek o wydanie opinii był uzupełniany kilkukrotnie od czerwca do października 2023 r., a przesyłane dodatkowe materiały miały umożliwić szefowi ABW wystawienie opinii pozytywnej dla planowanej inwestycji wspólnego podmiotu Orlenu i Synthosu (Orlen Synthos Green Energy) w Stawach Monowskich. To właśnie ciągła wymiana wniosków między stronami rzuca nowe spojrzenie na całą historię.
Ujawnione dokumenty o sporze OSGE i ABW
W dniu 9 października ub. r. OSGE przekazało Agencji, poprzez ministerstwo, swoje stanowisko w sprawie. Zgodnie z treścią dokumentu, odpowiedź zarządu Orlenu na żądanie służb została dostarczona 26 października, czyli 10 dni po wyznaczonym terminie. Jednocześnie w uzasadnieniu podkreślono, że Rada Nadzorcza płockiego giganta nie przekazała służbom swojego stanowiska.
W treści wniosku brak jest szczegółowego uzasadnienia konieczności uzupełnienia dokumentów przez strony zaangażowane w pozyskanie pozytywnej opinii, ponieważ istotne aspekty zostały objęte klauzulą tajności. Niemniej jednak, na końcu dokumentu szef ABW Krzysztof Wacławek podkreśla, że „w niniejszej sprawie zaistniały okoliczności świadczące o negatywnym wpływie inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa”. W ujawnionym dokumencie nie jest jednak wskazane, na jakiej podstawie ABW wydała taką decyzję.
Czytaj też
W lutym w rozmowie z Energetyką24 prezes OSGE Rafał Kasprów mówił, że ABW miała zastrzeżenia co do tego, że gdy powstała wspólna spółka, to prezes OSGE (wywodzący się z Synthosu) otrzymał prawo głosu rozstrzygającego w zarządzie. Jak wskazał, w OSGE zmieniono te zapisy w grudniu 2023 r. W treści postanowienia ABW znajduje się sugestia, że rzeczywiście mogło chodzić o tę sprawę, ponieważ Agencja dopytywała Ministerstwo Klimatu i Środowiska o „pierwotną umowę spółki OSGE”.
ABW, OSGE i „Towarzystwo na rzecz Ziemi"
Spór ABW i OSGE trwa od kilku miesięcy. 6 listopada 2023 r. ABW wydała negatywną opinię dotyczącą budowy małych reaktorów modułowych na obszarze Gminy Miasta Oświęcim i wskazywanych przez OSGE Stanów Monowskich. Mimo to 11 dni później Ministerstwo Aktywów Państwowych w „dwutygodniowym” rządzie Mateusza Morawieckiego po rozpatrzeniu wniosku o wydanie decyzji zasadniczej „nie identyfikowało istotnego negatywnego wpływu inwestycji”. Z kolei w grudniu ówczesna minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zdecydowała się wydać sześć pozytywnych decyzji zasadniczych dla SMR-ów.
Czytaj też
O sprawie poinformowała jako pierwsza organizacja „Towarzystwo na rzecz Ziemi”, która w poście na Facebooku udostępniła postanowienie szefa ABW z 6 listopada 2023 r. Ton wpisu dołączonego do informacji o opublikowanych dokumentach sugeruje, że organizacja jest raczej nieprzychylna planom budowy małych reaktorów jądrowych w Małopolsce.
Zapewne nie dowiemy się, w jaki sposób firmy Orlen i Synthos pogrywały z państwem polskim. Niech to jednak będzie sygnał dla nowych władz miasta i gminy Oświęcim, żeby włączyć się czynnie w dalsze procedury związane z tym przedsięwzięciem, gdyby faktycznie miało dojść do jego realizacji. Tym bardziej że w przypadku Oświęcimia nie chodzi wyłącznie o interesy państwa, ale również o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Warto przy tym zwrócić uwagę, że łatwo wciskać komuś niesprawdzone technologie jądrowe, siedząc w Austrii oraz Pcimiu.
@ czytamy w poście.