Reklama

Analizy i komentarze

Nowe fakty ws. SMR-ów Orlenu i Synthosu. Część MKiŚ była przeciw projektowi?

Fot. MKiŚ
Fot. MKiŚ

Część kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska również była przeciwna wydaniu decyzji zasadniczej dla projektów SMR realizowanych przez Orlen i Synthos - donosi Marceli Sommer z Dziennika Gazety Prawnej.

Reklama

Nie milkną echa sprawy negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dla projektów SMR realizowanych przez Orlen i Synthos. Jednakże teraz na jaw wychodzą nowe informacje - według ustaleń Dziennika Gazety Prawnej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska przygotowywany był projekt odmowy udzielenia decyzji zasadniczej dla tego przedsięwzięcia. Zaangażowany miał być w to pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Reklama

Jak pisze Marceli Sommer z DGP, „decyzja szefowej MKiŚ ws. małego atomu Orlenu i Synthosu podjęta nie tylko wbrew ABW, ale również jej własnego resortu. Urzędnicy, na czele z wicemin. i pełnomocnikiem ds. strategicznej infrastruktury energetycznej przygotowali projekt decyzji odmownej”.

Czytaj też

„Projekt pp. Obajtka i Sołowowa cieszył się za to przychylnością ustępującego premiera. Może dlatego sprawa została - jak wynika z dzisiejszego exposé Donalda Tuska - wybrana na jeden z priorytetowych obszarów rozliczeń z PiS” - wskazuje Sommer.

Reklama

Sprawę decyzji dla SMR-ów Orlenu i Synthosu poruszył w swoim dzisiejszym exposé premier Donald Tusk. „Nie spodziewałem się, że będziemy świadkami konfliktu na szczytach władzy, że w ostatniej chwili minister (…) podejmie decyzję wbrew opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie, która dotyczy przyszłości energetyki polskiej, bezpieczeństwa energetycznego, naszych relacji z sojusznikami, być może korupcji na dużą skalę” - powiedział.

„Za kilkadziesiąt godzin przedstawimy Polakom precyzyjną informację, jakie są źródła decyzji dotyczących bezpieczeństwa energetycznego, np. tzw. małych elektrowni jądrowych” - dodał Tusk.

Przypomnijmy, 6 grudnia Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydała negatywna opinię dla projektu SMR realizowanego przez spółkę Orlen Synthos Green Energy. Pomimo tego, 7 grudnia minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wydała sześć decyzji zasadniczych dla projektów małych modułowych reaktorów jądrowych realizowanych przez OSGE.

Reklama

Komentarze

    Reklama