Reklama

Wiadomości

Finlandia otworzyła elektrownię jądrową. Ceny prądu o 75 proc. w dół

Fot.: commons.wikimedia.org

Uruchomienie znacznie opóźnionej elektrowni jądrowej w Finlandii pomogło obniżyć ceny energii elektrycznej o ponad 75 proc. w skandynawskim kraju.

Olkiluoto 3 (OL3), pierwsza nowa elektrownia jądrowa w Europie od 16 lat, rozpoczęła działalność w kwietniu i jest w stanie zaspokoić do 15% krajowego zapotrzebowania na energię. Energia jądrowa stanowiła jedną trzecią całkowitej produkcji energii elektrycznej w Finlandii w 2021 roku.

Czytaj też

Średnie ceny spot energii elektrycznej w kraju spadły do 60,55 euro za megawatogodzinę w kwietniu z 245,98 euro za megawatogodzinę w grudniu, co stanowi spadek o 75,38 procent – podaje Nord Pool, giełda energii elektrycznej.

W grudniu Finlandia, która wstrzymała import energii elektrycznej z Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę, przygotowywała się do ciągłych przerw w dostawach prądu z powodu wysokiego zapotrzebowania na energię do ogrzewania w okresie zimowym.

"Mamy większą stabilność w systemie dzięki OL3. To ogromna elektrownia jądrowa, jedna z największych na świecie, podłączona do małego systemu. Wiąże się to z własnym ryzykiem, które z przyjemnością monitorujemy" - powiedział „The National" Jukka Ruusunen, szef fińskiego krajowego operatora sieci Fingrid.

Czytaj też

Elektrownia jądrowa Olkiluoto 3 o mocy 1600 megawatów dołącza do dwóch innych reaktorów o mocy 890 MW każdy, zlokalizowanych w Eurajoki w zachodniej Finlandii. Pomimo rosnącego udziału energii jądrowej, Fingrid spodziewa się, że wiatr będzie największym źródłem energii do 2027 r. w związku z rosnącymi inwestycjami.

Atomowe front w UE

W ubiegłym miesiącu ministrowie ds. energii UE odbyli oddzielne spotkania w celu wypracowania wspólnej ścieżki dotyczącej tego, czy energia jądrowa powinna zostać włączona do celów bloku w zakresie odnawialnych źródeł energii. Francja w przeszłości inwestowała ogromne środki w programy energetyki jądrowej. Ponad 70 procent jej energii elektrycznej pochodzi z energii jądrowej.

Czechy, Węgry i Polska są wśród krajów UE, które naciskają na włączenie energii jądrowej do celów bloku w zakresie czystych źródeł energii. W ubiegłym roku Parlament Europejski poparł przepisy UE, które klasyfikują inwestycje w elektrownie gazowe i jądrowe jako zrównoważone środowiskowo w ramach tzw. zielonej taksonomii UE.

Czytaj też

Polska ma w sumie dołożyć od 6 do 9 GW w atomie do 2043 r. w trzech lub dwóch elektrowniach. Pierwsza, zlokalizowana w gminie Choczewo na Pomorzu ma powstać do 2033 r. Dostawcą technologii będzie amerykański Westinghouse.

Komentarze