Reklama

Wiadomości

Czas przygotować atomowe przenosiny. Te instytucje „przejmie” resort przemysłu od MKiŚ

Autor. Narodowe Centrum Badań Jądrowych / Facebook

Przed ministerstwami klimatu i przemysłu pracowite wakacje. Resorty w lipcu i sierpniu powinny przeprowadzić przenosiny niektórych departamentów, zmieniany jest też nadzór nad instytucjami. W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów właśnie pojawiły się pierwsze wzmianki i informacje na ten temat.

Podpis prezydenta Andrzeja Dudy przesądził o nowym podziale kompetencji między resortami. Spora część dotychczasowych zadań trafi z Ministerstwa Klimatu i Środowiska do Ministerstwa Przemysłu, na czele z nadzorem nad energetyką jądrową. Tzw. ustawa działowa w znowelizowanej formule wejdzie w życie 1 lipca, a formalne przenoszenie kompetencji, departamentów, nadzoru itd. rozpocznie się po tym terminie. Konieczne jest wydanie odpowiednich rozporządzeń etc. i przygotowania do ich sporządzenia właśnie się rozpoczęły.

Reklama

NCBJ i inne instytucje do Ministerstwa Przemysłu

We wtorek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Prezesa Rady Ministrów opublikowano informacje na temat prac nad czterema rozporządzeniami, które przenoszą kompetencje nadzorcze nad niektórymi instytucjami do ministra właściwego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi (czyli – do Ministerstwa Przemysłu). Tak stanie się z Narodowym Centrum Badań Jądrowych, Instytutem Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego, Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej i Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej.

Zgodnie z informacjami z wykazu, cztery rozporządzenia mają zostać przyjęte przez rząd jeszcze w II kwartale.

W związku z planowanym podziałem obowiązków, w lipcu i sierpniu należy spodziewać się kolejnych rozporządzeń i decyzji. Jak pisaliśmy na łamach Energetyki24, departamenty przenoszone z MKiŚ do Ministerstwa Przemysłu (z siedzibą w Katowicach) na razie pozostaną w Warszawie, ale poza resortem klimatu. Wybrano dla nich nową lokalizację – ulicę Nowogrodzką 11. Nie wiadomo natomiast, czy w przyszłości pozostanie taki „zamiejscowy” oddział resortu przemysłu, czy też urzędnicy będą przenoszeni do Katowic.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama