Reklama

Wiadomości

Co naprawdę powiedział prezes Westinghouse? Ujawniamy nagranie

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, które pojawiły się w przestrzeni publicznej, ujawniamy nagranie z fragmentu spotkania z prezes Westinghouse Electric Company do którego doszło w środę. Szef WEC powiedział m.in. że według niego koreańska elektrownia jądrowa w Polsce nie powstanie.

Reklama

Westinghouse wraz z koncernem Bechtel będzie budował pierwszą polską elektrownie jądrową na Pomorzu w ramach Polskiego Programu Energetyki Jądrowej. Taką decyzję jesienią 2022 r. ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Zainicjowany został alternatywny program jądrowy, którego uczestnikami mają być PGE, ZE PAK oraz koreańskie KHNP będące częścią czebola KEPCO. Elektrownia z dwoma reaktorami APR1400 ma powstać w Wielkopolsce, w okolicach Konina i Pątnowa. Amerykanie jednak dyskredytują ten projekt.

Czytaj też

"Nie jestem sobie w stanie wyobrazić sytuacji, w której kraj taki jak Polska, realizujący zasady państwa prawa, mógłby rozważać ofertę naruszającą prawa własności intelektualnej" - stwierdził Patrick Fragman. "Dla nas projekt koreański pozostaje wirtualny. Nie wierzymy, że jest to wiarygodny projekt. Łamie on amerykańskie oraz międzynarodowe prawo. Według nas koreańska elektrownia w Polsce nigdy nie powstanie" - dodał.

Reklama
YouTube cover video

W październiku 2022 r. Westinghouse złożył w sądzie federalnym pozew o zablokowanie potencjalnej umowy konkurenta Korea Hydro and Nuclear Power na sprzedaż reaktorów do Polski.

W piśmie z 21 października Westinghouse poinformował, że projekt reaktora KHNP zawiera własność intelektualną licencjonowaną przez Westinghouse i wymaga zgody amerykańskiej firmy, zanim zostanie przekazany Polsce i innym krajom rozważającym wdrożenie reaktora APR1400.

Czytaj też

KHNP dementuje słowa Fragmana. "Treść publicznych wypowiedzi Prezesa Westinghouse podczas spotkania z polskimi dziennikarzami z dnia 26 kwietnia 2023 r. oraz następujące po nim publikacje medialne są pod wieloma względami nieścisłe. W szczególności nieprawidłowe są stwierdzenia, które wskazują, że KHNP naruszyło prawa własności intelektualnej Westinghouse oraz nie może eksportować własnej technologii jądrowej do Polski bez uprzedniej zgody Westinghouse. Nie ma żadnych przeszkód dla realizacji projektu elektrowni jądrowej przez KHNP w Polsce" - przekazali Koreańczycy w oświadczeniu dla Energetyka24.com.

Reklama

Komentarze

    Reklama