• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

USA wykonają i sfinansują rozbudowę rumuńskiej elektrowni jądrowej

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Stany Zjednoczone sfinansują rozbudowę oraz konserwację jedynej rumuńskiej elektrowni jądrowej Cernavodă.

Jak podał Departament Energi Stanów Zjednoczonych (DoE), rumuński minister gospodarki, energii i rozwoju Virgil Popescu oraz sekretarz energii USA Dan Brouillette parafowali draft umowy międzyrządowej, który zakłada rumuńsko-amerykańską współpracę przy konserwacji i rozbudowie elektrowni jądrowej Cernavodă.

Umowa zakłada wykorzystanie ekspertów i technologii z USA przy budowie reaktorów nr 3 oraz 4, a także konserwację reaktora nr 1.

Z kolei jak podał portal Romania Insider, rumuński rząd ma odbyć spotkanie z prezeską Exim Bank Kimberley Reed celem zawarcia porozumień w zakresie finansowania inwestycji w elektrowni Cernavodă. Exim Bank (a właściwie: Export-Import Bank of the United States) to instytucja należąca do rządu federalnego USA, która zajmuje się oferowaniem kredytów na rynku międzynarodowym.

Koszt konserwacji i budowy tej jednostki szacowany jest na ok. 8 miliardów dolarów.

W ciągu najbliższych tygodni podobną umowę międzyrządową dotyczącą rozwoju projektu jądrowego ma podpisać ze Stanami Zjednoczonymi rząd w Warszawie. Zostało to zapowiedziane przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas jego czerwcowej wizyty w Waszyngtonie.

W 2019 roku ambasador Polski w USA Piotr Wilczek stwierdził, że polskie władze oczekują zaangażowania kapitału amerykańskiego w rozwój atomu nad Wisłą.

Komentarze