Reklama

Atom

PAD: Nie jestem zwolennikiem wiatraków na lądzie. Alternatywą jest atom

Fot. Jakub Maj / KPRP / Flickr
Fot. Jakub Maj / KPRP / Flickr

Energetyka odnawialna jest niestabilna. Alternatywą jest atom - powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z dziennikarzami.

„Energia odnawialna ze słońca czy z wiatru tylko że to są źródła, które w naszym kraju, przy naszych uwarunkowaniach atmosferycznych, także geograficznych, nie są źródłami stabilnymi. Wiatr wieje, potem nie wieje, jest słońce, nie ma słońca, słońca jest więcej w okresie letnim, nie ma go w okresie zimowym. A tymczasem nie ma dzisiaj technologii, która pozwalałaby na długotrwałe magazynowanie energii elektrycznej w znaczących ilościach” - stwierdził Andrzej Duda.

„W związku z powyższym jest problem zapewnienia stałości dostał. I tutaj jedyną alternatywą (…), jedynym rozwiązaniem, jakie jest, a które jest rozwiązaniem chroniącym klimat przed emisją dwutlenku węgla, jest po prostu energia atomowa. Elektrownie atomowe, które trzeba będzie w naszym kraju zbudować i które w naszym miksie energetycznym przyszłości będą stanowić istotną jego część, zastąpią to, co dzisiaj pochodzi ze spalania węgla” - powiedział prezydent.

Prezydent mówił też o działaniach poprzednich ekip w kwestii atomu. „Uważam że obecne rządy razem ze mną, jako drugą częścią władzy wykonawczej, na pewno zrobił w tej sprawie znacznie więcej niż poprzednicy. Poprzednio to zdaje się że tylko pan minister Grad i jego otoczenie pieniądze duże brali z tej spółki którą sobie stworzyli jako ciepłe gniazdko” - powiedział.

Prezydent mówił też o źródłach odnawialnych. „Nie jestem zainteresowany tym, żeby w Polsce wszędzie były wiatraki. Nie uważam ich za najbardziej uroczy element krajobrazu (...). Jestem bardziej zwolennikiem fotowoltaiki (...). Ale kiedy pokazano mi rozwiązanie w postaci farm offshore powiedziałem: to dobry pomysł” - wskazał.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama