Atom

Orbán zapowiada weto nowych sankcji na Rosję: "To wykluczone"

Fot. www.kremlin.ru

Węgry zawetują wszelkie sankcje UE dotyczące rosyjskiej energetyki jądrowej - oświadczył Viktor Orbán, cytowany przez Reutersa.

Wewnątrz Unii Europejskiej toczą się obecnie dyskusje dotyczące kolejnego pakietu sankcji, będącego odpowiedzią na agresywną politykę Rosji.

Ukraina wezwała wspólnotę, jak zauważa agencja, aby tym razem został nimi objęty sektor jądrowy, w tym szczególnie Rosatom. Dla Moskwy byłby to bolesny cios, ponieważ to jedna z niewielu dużych energetycznych firm, która nadal działa swobodnie. To nie przypadło do gustu Węgrom, którzy przez lata ochoczo uzależniali się nie tylko od ropy i gazu z Rosji, ale także od jej atomowego wsparcia.

Czytaj też

„Nie pozwolimy na realizację planu zakładającego objęcie sankcjami energetyki jądrowej” - powiedział Orban, którego słowa przywołuje Reuters. Powtórzył również, że „to wykluczone”, zaś obostrzenia w tym zakresie „należy oczywiście zawetować”.

Reuters słusznie zauważa na koniec, że nie jest to niestety pierwszy raz, kiedy postawa węgierskiego premiera pomaga chronić putinowski reżim przed konsekwencjami napaści na Ukrainę.

Komentarze