Reklama

Atom

Niemieckie media o renesansie atomu. „My go zamykamy, inni budują”

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Podczas gdy Niemcy chcą zamknąć wszystkie elektrownie jądrowe do 2022 roku, inne kraje utrzymują wciąż istotny potencjał w tej technologii, a nawet rozbudowują swoje moce – podaje niemiecki Tagesschau.

Tagesschau do dziennik emitowany przez publiczne niemieckie media ARD. 15 grudnia zamieścił on na swojej stronie internetowej artykuł wyłamujący się z dość jednolitego, krytycznego spojrzenia na energetykę jądrową nad Łabą. „Niemcy są osamotnione, jeśli chodzi o wychodzenie z energetyki jądrowej” – pisali dziennikarze Tagesschau w materiale zatytułowanym „Renesans atomu”.

Tekst wylicza obecnych pionierów na polu tej technologii, wskazując na Chiny jako lidera. Na podium znajdują się również Rosja oraz Indie. W artykule znajduje się również opis działań USA na rzecz wskrzeszenia i rozwoju amerykańskiego przemysłu jądrowego.

image

 

Dziennikarze Tagesschau patrzą również na europejskie podwórko. Materiał przywołuje m.in. słowa prezydenta Macrona, który mówił, że „ekologiczna i energetyczna przyszłość zależy od energetyki jądrowej”.

„Renesans energetyki jądrowej jest w pełnym rozkwicie, nawet jeśli realizacja większości projektów zajmie wiele lat” – wskazują autorzy tekstu. Zastanawiają się oni również, czy wyjście Niemiec z technologii jądrowej jest sensowne. Na podparcie swoich tez przywołują oni słowa polityka CDU Michael Kretschmer, wskazującego możliwość powrotu RFN do wytwarzania energii elektrycznej w ten sposób oraz prezesa Volkswagena, który kwestionował sensowność planów wygaszenia atomu.

Reklama

Komentarze

    Reklama