Niemieckie media o renesansie atomu. „My go zamykamy, inni budują”

19 grudnia 2020, 12:58
berlin-1836822_1920
Fot. Pixabay

Podczas gdy Niemcy chcą zamknąć wszystkie elektrownie jądrowe do 2022 roku, inne kraje utrzymują wciąż istotny potencjał w tej technologii, a nawet rozbudowują swoje moce – podaje niemiecki Tagesschau.

Tagesschau do dziennik emitowany przez publiczne niemieckie media ARD. 15 grudnia zamieścił on na swojej stronie internetowej artykuł wyłamujący się z dość jednolitego, krytycznego spojrzenia na energetykę jądrową nad Łabą. „Niemcy są osamotnione, jeśli chodzi o wychodzenie z energetyki jądrowej” – pisali dziennikarze Tagesschau w materiale zatytułowanym „Renesans atomu”.

Tekst wylicza obecnych pionierów na polu tej technologii, wskazując na Chiny jako lidera. Na podium znajdują się również Rosja oraz Indie. W artykule znajduje się również opis działań USA na rzecz wskrzeszenia i rozwoju amerykańskiego przemysłu jądrowego.

image

 

Dziennikarze Tagesschau patrzą również na europejskie podwórko. Materiał przywołuje m.in. słowa prezydenta Macrona, który mówił, że „ekologiczna i energetyczna przyszłość zależy od energetyki jądrowej”.

„Renesans energetyki jądrowej jest w pełnym rozkwicie, nawet jeśli realizacja większości projektów zajmie wiele lat” – wskazują autorzy tekstu. Zastanawiają się oni również, czy wyjście Niemiec z technologii jądrowej jest sensowne. Na podparcie swoich tez przywołują oni słowa polityka CDU Michael Kretschmer, wskazującego możliwość powrotu RFN do wytwarzania energii elektrycznej w ten sposób oraz prezesa Volkswagena, który kwestionował sensowność planów wygaszenia atomu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 21
trabant
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 21:58

Atom idealny nie jest. Ma wiele wad w swojej skomplikowanej istocie. Jednak nie jestem za tym, żeby utrzymane w dobrej kulturze technicznej, sprane reaktory w kraju, który ma wysoko rozwiniętą kadrę - zamykać. Jak już to niech pracują do czasu aż będzie to technicznie konieczne.

Kasia
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 11:46

No brawo to po to Merkel ciągnie rurę z gazu bezpośrednio do siebie tzw. Nord Stream 2 i wszystko jasne.

poniedziałek, 21 grudnia 2020, 16:21

W porę amerykę odkryłeś :)

Kowalskiadam154
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 11:14

Zawsze mogą napuścić unijnych komisarzy ludowych antife i reszte ekolewactwa na tych którzy nie chcą zamykać siłowni atomowych i kupować energiewende w której utopili niewyobrażalne miliardy

Davien
środa, 30 grudnia 2020, 10:42

Tylko widzisz, Unia tu ma zupełnie odmienny punk widzenia niz Niemcy i ich rosyjscy sojusznicy.

KNP
wtorek, 29 grudnia 2020, 15:43

Dokładnie.

Antykomuch
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 09:37

Zamykają ale budują gazociąg w ramach nadal trwającego tylko unowoczesnionego paktu libentrop mołotow.

Buczacza
niedziela, 20 grudnia 2020, 18:58

Niemcy się zakiwali. Miłość do onucowego gazu ponad wszystko. Doszło do tego że nie podoba im się nawet rozbudowa holenderskiej energetyki jądrowej! Z ich punktu widzenia to abstrakcja skoro możecie kupić od nas onucowy gaz! A przy okazji zarobimy na tym! Patrząc z perspektywy historii to od wieków nic się nie zmieniło. To znaczy i Niemcy i Moskale mają się ku sobie. Obojętnie czy to ferduś,cesarz,adolf czy angela. Analogicznie car, józek czy putin. Umiejętność dogadywania się ponad głowami innych opanowali do perfekcji. Jak trzeba to bez problemu wcisną gdzieś tajny załącznik. Historia pokazuje, że zawsze na tym przegrywa Europa a środkowo wschodnia w szczególności. Deal jest prosty dostaniemy tańszy gaz od wszystkich. Dzięki czemu nasza gospodarka będzie bardziej konkurencyjna. W zamian za to będziemy waszym akwizytorem i zarazem przedstawicielem handlowym. I wszyscy będą zadowoleni. Specjalnie się z tym już nie kryją. Polecam w szczególności ostatnią wypowiedź na tym forum zrodzonego z burzy pierwszego po Bogu. Dlatego róbmy swoje. W końcu to my rozwaliliśmy cały blok wschodni,rwpg,uw. Nie tam żaden mur berliński tudzież aksamitna rewolucja tylko my. Więc damy radę.

Tweets Energetyka24