Reklama

Analizy i komentarze

Koalicja kontratakuje. Chce audytu programu jądrowego i przyspieszenia SMR [ANALIZA]

Premier Donald Tusk podczas debaty sejmowej ws. Amber Gold - fot. premier.gov.pl
Premier Donald Tusk podczas debaty sejmowej ws. Amber Gold - fot. premier.gov.pl

Koalicja Obywatelska pokazała doprecyzowanie swoich energetycznych postulatów. Wśród nich istotną część zajmują propozycje dotyczące energetyki jądrowej.

Reklama

Koalicja Obywatelska zaprezentowała dziś Strategię Transformacji Energetyki. Jest to doprecyzowanie energetycznego programu tej partii, który serwis Energetyka24 omówił tutaj . Co można znaleźć w nowym dokumencie?

Reklama

Spora część strategii poświęcona jest energetyce jądrowej. KO proponuje m. in. audyt polskiego programu energetyki jądrowej oraz projektu pierwszej elektrowni. Koalicja chce również rozpoczęcia konsultacji z Komisją Europejską w sprawie finansowania budowy pierwszej jednostki - według nowych postulatów KO rozmowy takie mają rozpocząć się także z dostawcą technologii. Do tego partia Donalda Tuska proponuje także działania na polu kształcenia kadr dla sektora jądrowego. Wszystko to ma sprawić, że atom pojawi się w polskim systemie szybciej.

Koalicja proponuje także przyspieszenie wdrażania małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Ma się to dokonać m. in. przez ustawę o inwestycjach w SMR-y oraz działania na polu unijnym celem uwzględnienia tych jednostek w strategiach Unii Europejskiej oraz uznania ich za technologie bezemisyjne. Ma to ułatwić finansowanie takich przedsięwzięć. Finansowego aspektu inwestycji w małe reaktory dotyczą też takie postulaty, jak wprowadzenie kontraktów różnicowych oraz długoterminowych umów sprzedażowych dla takich jednostek. KO chce również wprowadzenia SMR-ów do Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku oraz do Programu Rozwoju Sieci do roku 2032 a także wzmocnienia Państwowej Agencji Atomistyki.

Reklama

Czytaj też

Drugą nogą energetycznych planów partii Donalda Tuska są źródła odnawialne. KO chce, żeby już w 2030 roku 68% energii w Polsce pochodziło z tych technologii. Żeby to osiągnąć Koalicja chce trzykrotnie zwiększyć produkcję energii z wiatraków na lądzie oraz pięciokrotnie zwiększyć ilośc energii wygenerowanej przez fotowoltaikę. Również do 2030 roku aż 40% ciepła w ramach systemów ciepłowniczych ma być wygenerowane przez OZE.

Żeby to osiągnąć KO chce znieść ograniczenia wynikające z ustawy odległościowej, uprościć administracyjną stronę inwestycji w OZE oraz wydzielić operatorów systemów dystrybucyjnych z grup energetycznych. Forsowanym przez Koalicję modelem energetyki jest model zdecentralizowany, zwiększający samowystarczalność energetyczną oraz tworzący lokalne ośrodki bilansowania energii.

Koalicja chce też skrócić czas wydawania warunków przyłączenia dla gospodarstw domowych do 14 dni oraz uruchomić program wsparcia gwarantujący niską cenę energii dla pomp ciepła przez 7 lat.

Reklama

Komentarze

    Reklama