Wiadomości
Misja gospodarcza amerykańskiej izby przemysłu jądrowego NEI w Polsce. Rozmowy o kolejnych EJ i SMR.
Współpraca z amerykańskimi firmami gwarantuje, że pierwsza elektrownia jądrowa będzie bezpieczna i efektywna - stwierdziła pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska -Trzeciakowska podczas odbywającej się misji gospodarczej amerykańskiej izby przemysłu jądrowego NEI.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w komunikacie, że zaangażowanie w realizację biznesu w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki jest tematem spotkań w ramach misji gospodarczej amerykańskiej izby przemysłu jądrowego NEI (Nuclear Energy Insitute) w Polsce. W spotkaniu przedsiębiorców uczestniczyły minister klimatu i środowiska Anna Moskwa i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Dodano, że w spotkaniach amerykańskiej izby gospodarczej i firm uczestniczy ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz dr Kathryn Huff kierująca Biurem Energii Jądrowej w amerykańskim Departamencie Energii. "Uczestnicy rozmawiają o możliwościach współpracy między firmami przy realizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu oraz kolejnych, w tym w technologiach SMR" - wskazano.
Czytaj też
"Pierwsza elektrownia jądrowa będzie największą inwestycją w sektorze energetyki i w historii Polski. Elektrownia na Pomorzu może pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet 12 mln gospodarstw domowych w Polsce. Skala inwestycji związanych z energetyką jądrową w Polsce może przełożyć się na wzrost gospodarczy o blisko 1 proc. PKB" - oceniła uwagę minister Moskwa. Dodała, że rozwój energetyki jądrowej przyczyni się do powstania w Polsce nowej, innowacyjnej gałęzi przemysłu o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego.
W komunikacie podano, że w skład delegacji weszli przedstawiciele 15 amerykańskich firm sektora jądrowego, którzy wraz z polskimi odpowiednikami (przedstawicielami polskich firm produkcyjnych, inżynieryjnych i budowlano-montażowych) odbyli szereg spotkań biznesowych celem nawiązania czy rozszerzenia współpracy.
Czytaj też
Ministerstwo wskazało, że oprócz projektu AP1000 w technologii firmy Westinghouse w Polsce oraz projektów SMR w technologiach amerykańskich rozwijanych odpowiednio przez OSGE i KGHM istnieje duże pole do dalszej współpracy pomiędzy firmami z obu krajów; również na rynkach międzynarodowych. Jak poinformowało MKiŚ, dotychczas odnotowano kilkanaście przypadków zaangażowania polskich przedsiębiorstw (głównie produkcyjnych) w projekty jądrowe bezpośrednio na terenie USA lub w kooperacji z Amerykanami - w Europie czy Azji.
"Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w rozwój bezpieczeństwa energetycznego Polski jest szczególnie widoczne przy realizacji pierwszego projektu elektrowni jądrowej. Pierwsza polska elektrownia jądrowa jest kolejnym elementem wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego naszej części Europy. Liczymy na rozwój współpracy także w wymiarze biznesowym" - powiedziała cytowana w komunikacie minister Moskwa.
Czytaj też
"Blisko współpracujemy z amerykańskimi firmami z branży cywilnej energetyki jądrowej w ramach budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Nie tylko z dostawcą technologii – firmą Westinghouse, czy jedną z największych firm konstrukcyjnych jaką jest Bechtel. Czerpiemy z amerykańskich doświadczeń z budowy elektrowni w Vogtle ale też know-how czołowych firm inżyniersko-doradczych i operatorów elektrowni jądrowych" - dodała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Jej zdaniem ta strategiczna współpraca jest gwarantem tego, że "pierwsza elektrownia będzie spełniać najwyższe parametry bezpieczeństwa i efektywności energetycznej oraz że ten projekt stanie się kołem zamachowym rozwoju technologii, transferu wiedzy i inwestycji w badania i rozwój w Polsce i dla Polski".