Reklama

Analizy i komentarze

Amerykanie zbudują polski atom. Premier potwierdza

Fot. TechPhotoGal/Pixabay

Potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Wieczorem premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w polski projekt jądrowy zostanie zaangażowana amerykańska spółka Westinghouse. „Silny sojusz polsko-amerykański daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse” - napisał szef rządu.

Reklama

Prezes Rady Ministrów dodał, że stosowna uchwała RM zapaść ma w środę.

O zaangażowaniu Westinghouse w polski projekt jądrowy mówił niedawno premier Jacek Sasin, który wraz z minister Anną Moskwą odwiedził Stany Zjednoczone.

Reklama

Amerykańska oferta złożona polskiemu rządowi opiewa na trzy jednostki AP1000 w pierwszej lokalizacji i kolejne trzy w drugiej. To łącznie daje 7200 MW. Cztery takie jednostki działają obecnie w Chinach, gdzie ustanawiają rekordy, jeśli chodzi o osiągi eksploatacyjne i szybkość załadunku paliwa. W ChRL buduje się cztery kolejne reaktory tego typu. Dwie inne jednostki budowane są także w Stanach Zjednoczonych.

Westinghouse chce postawić nad Wisłą nie tylko reaktory, ale także centrum inżynieryjne i zaopatrzeniowe, dzięki któremu Polska będzie mogła eksportować rozwiązania jądrowe dla innych amerykańskich projektów w regionie - np. na Ukrainę czy do Słowenii.

Reklama

Komentarze

    Reklama