Reklama

Atom

Amerykański Kongres za sankcjami wobec Iranu

  • Prototypowy patrolowiec projektu 58130MP - fot. Państwowa Służba Graniczna Ukrainy

Jak donosi serwis Reuters, irańskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało komunikat stwierdzający, że przedłużenie amerykańskich sankcji będzie równało się naruszeniu porozumienia nuklearnego. Jest to reakcja na decyzję Senatu USA w sprawie rozciągnięcia obowiązywania restrykcji wymierzonych w państwo ajatollahów.

W czwartek amerykańscy senatorowie jednogłośnie przyjęli projekt przedłużenia sankcji nałożonych na Iran na okres dziesięciu lat. Dokument czeka teraz na podpis prezydenta Obamy, który nie wyrażał jednoznacznie poparcia dla inicjatywy, ale też nie sprzeciwiał się jej.

 

Sankcje na Iran miały wygasnąć 31 grudnia. Władze tego państwa już wcześniej ostrzegały Waszyngton przed ich przedłużaniem. W listopadzie ajatollah Chamenei, najwyższy przywódca Iranu, stwierdził, że w odpowiedzi na takie działania jego państwo ,,dokona odwetu”.

 

Władze Iranu uważają, że przedłużenie sankcji będzie naruszeniem międzynarodowego porozumienia dotyczącego kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej, zawartego 14 lipca 2015 roku.

 

Zobacz także: Iran ostrzega Stany Zjednoczone. ,,Rząd USA naruszył porozumienie nuklearne”

Komentarze