Reklama

OZE

Czarnobyl znów będzie produkować energię

Po tym jak od katastrofy nuklearnej w Czarnobylu minęło 30 lat, obszarem tym interesują się międzynarodowe firmy. Inwestycję w postaci budowy farmy paneli słonecznych rozważają dwa amerykańskie i cztery kanadyjskie przedsiębiorstwa.

"Jesteśmy dostosowania do najlepszych standardów środowiskowych i produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Chcemy Ukrainy bogatej w sukcesy" - powiedział Ostap Semerak, ukraiński Minister Środowiska, nawiązując do planów inwestycyjnych zagranicznych przedsiębiorstw. Dodał również, że zainteresowanie inwestycjami wyraziły również firmy z Włoch.

Oprócz energii słonecznej inwestorów z zagranicy interesują projekty badawcze, szczególnie te z zakresu alternatywnych źródeł energii. Według ukraińskiego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, niemiecki rząd jest gotów zainwestować w strefie czarnobylskiej równowartość 5,4 mld euro. Oprócz Niemiec w projekty badawcze ma zaangażować się również kapitał z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, a także Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, i być może USA i Japonia. 

Ukraiński rząd chce w odległości dziesięciu kilometrów wokół zakładu utworzyć rezerwat biosfery. Dalej ma się znajdować kolejny obszar, gdzie będzie możliwe prowadzenie działalności gospodarczej.

Zobacz także: Czy Tesla zrewolucjonizuje polski sektor energetyczny?

Zobacz także: Ukraina chce wznowić negocjacje trójstronne z Rosją i KE

Reklama

Komentarze

    Reklama