Minister Szyszko podkreślił, że Polska i Czechy mają duże doświadczenie w efektywnej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Potwierdził również, że Polska będzie się starała do europejskiej polityki klimatycznej przenieść zapisy z Porozumienia Paryskiego dotyczące pochłaniania CO2 przez lasy.
Kolejnym tematem rozmów ministrów była poprawa jakości powietrza w Polsce i Czechach. Ministrowie wymienili się doświadczeniami w tym obszarze. Strona polska przedstawiła flagowy projekt Ministerstwa Środowiska – program KAWKA, w ramach którego samorządy otrzymują wsparcie np. na wymianę starych pieców domowych na nowe, niskoemisyjne. Podobny projekt realizuje rząd Czech. Minister Brabec powiedział, że dzięki środkom z Unii Europejskiej do 2020 roku planują wymienić ponad 100 tys. starych pieców.
Ministrowie potwierdzili, że poprawa jakości powietrza jest dla nich bardzo ważna. Zapewnili o współpracy w tym obszarze.
W trakcie spotkania ministrowie rozmawiali także o ewentualnym wpływie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów na czeskie wody podziemne. – Powołaliśmy specjalną komisję, która będzie monitorowała ten temat. Będziemy w stałym kontakcie ze stroną czeską, nic nie stanie się bez jej wiedzy – zapewnił minister Szyszko.
Minister Brabec podziękował za owocne spotkanie. Potwierdził, że zostały poruszone ważne tematy dla obu stron. Zadeklarował także dalszą współpracę między rządami Polski i Czech.
Zobacz także: PGE: Zysk netto na poziomie 4,3 mld zł
Zobacz także: Dobre wyniki TGE w styczniu