Wybory w Niemczech „zatopią” Nord Stream 2? Twarde stanowisko Zielonych

22 marca 2021, 12:37
4551637896_c2ae7dd749_h
Fot. Herman / Flickr

Niemieccy Zieloni zawarli w swoim programie wyborczym zapisy wzywające do rezygnacji z rurociągu Nord Stream 2 - informuje agencja Reutera. Może być to poważna przeszkoda dla potencjalnego sojuszu z CDU.

Armin Laschet, lider CDU, bagatelizował raczej dotychczas obawy Stanów Zjednoczonych i Europy Środkowo-Wschodniej, dotyczące negatywnego wpływu Nord Stream 2 na europejskie bezpieczeństwo energetyczne. Sytuacja może się jednak zmienić, ponieważ po raz kolejny bardzo mocny głos w tej sprawie zabrali Zieloni, którzy w świetle sondaży są dziś najbardziej prawdopodobnym koalicjantem CDU po jesiennych wyborach.

Zdaniem Zielonych Nord Stream 2 to projekt, który wywołuje szerokie implikacje geopolityczne, klimatyczne oraz energetyczne. I właśnie ze względu na tę jego szkodliwość „należy go zatrzymać”. Zwłaszcza, że Rosja staje się w coraz większym stopniu „państwem autorytarnym”. Zieloni deklarują również zamiar przestrzegania sankcji wprowadzonych w związku z agresywną polityką Władimira Putina oraz do ich zaostrzenia w razie konieczności.

Projekt, którego wartość szacuje się dziś na 11 miliardów dolarów będzie omijać sojuszniczą wobec Niemiec Ukrainę i pozbawi ją znacznej części wpływów tranzytowych. Wpłynie również negatywnie na bezpieczeństwo Europy Środkowej.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Niuniu
poniedziałek, 22 marca 2021, 16:05

Piszecie "sojuszniczą wobec Niemiec Ukrainę". Coś w takim razie Mi i zapewne innym czytelnikom forum def24 umkęło. Kiedy to został zawarty jakiś sojusz między Niemcami a Ukrainą? I dla czego My w nim nie uczestniczymy? Co do losów samego NS2 możemy nadal spekulować. Sytuacja jest nieprzewidywalna choć wyraźnie następuje zaostrzenie relacji Rosja USA a w tle również Rosja UE. Zmiany polityczne we wzajemnych relacjach z narastającym kursem konfrontacyjnym mogą faktycznie zablokować nie tylko NS2 ale i inne kanały wzajemnej współpracy i wymiany gospodarczej. Tym bardziej interesujący jest stan prac nad naszymi inwestycjami mającymi Nas definitywnie uniezależnić od dostaw rosyjskiego gazu. Coś ostatnio w def24 brak konkretnych informacji jak tam postępuje budowa BP. Jak np. kształtują się kalkulacje jego kosztów i termiu uruchomienia? Czy mamy już źródło zakupów gazu do Naszego BP w ilości odpowiadającej planowanej jego przepustowości? Czy mamy np. kontrakt na zakup rur - czy to przed Nami - wspomnę, że w tym roku stal w Polsce zdrożała o ponad 40% a na rynkach światowych jeszcze więcej. Kurs złotówki też pikuje w dół. I jak idzie rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego gazu który to system ma odpowiadać za przesył gazu do morskiego odcinka BP? To tylko niektóre pytania coraz bardziej aktualne w świetle optymistycznych doniesień o przewidywanej klapie NS2 i ograniczeniu eksportu gazu do UE przez Rosję.

leming
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:12

To Niemcy mają jakiś sojusz z Ukrainą ? Chyba podpisany tajnie,bo nikt do tej pory nie informował o sojuszu Niemiecko-ukrainskim. Jeżeli to jest prawdą to taki sojusz jest niebezpieczny dla Polski.

rob ercik
poniedziałek, 22 marca 2021, 13:51

Tik tak, jest poniedziałek, NS upada pierwszy raz w tym tygodniu

Tweets Energetyka24