Włoskie Bolzano zamawia 12 wodorowych Solarisów

31 maja 2019, 14:39
Solaris_Urbino_12_hydrogen_preview
Fot.: Solaris
Energetyka24
Energetyka24

Włoskie Bolzano jest pierwszym miastem, które zdecydowało się na zakup autobusów Urbino 12 hydrogen. Dwanaście wodorowych Solarisów dołączy do elektryków dostarczonych w ubiegłym roku. Zamówienie obejmuje również 8-letnią umowę serwisową.

Przedsiębiorstwo transportowe SASA Bolzano jest pierwszym klientem, który zdecydował się na najnowszy produkt Solarisa, autobus Urbino 12 hydrogen. Energia zmagazynowana w wodorze zasila bezpośrednio układ napędowy pojazdu. Technologia wodorowa wykorzystana do produkcji elektryczności umożliwi pokonywanie autobusom jeszcze większych dystansów bez absolutnie żadnych emisji.

– Bolzano silnie inwestuje w nowoczesny i czysty transport publiczny. Cieszę się, że Solaris może być częścią tego procesu, dostarczając swoje najnowsze bezemisyjne pojazdy. SASA ma już w swojej flocie nasze autobusy elektryczne. Teraz zaś Solaris i Bolzano stawiają na technologię wodorową – mówi Petros Spinaris, Wiceprezes Solaris Bus & Coach S.A.

Pojazdy będą wyposażone w nowoczesne ogniwo paliwowe (60 kW) oraz baterie Solaris High Power. Bateria ładowana będzie energią pochodzącą z wodoru oraz odzyskiwaną podczas hamowania, ale będzie też możliwość podładowania jej poprzez gniazdo plug-in. Uzupełnieniem układu napędowego jest oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi (2 x 125 kW). Aby maksymalnie obniżyć zużycie energii, w pojeździe zastosowano klimatyzację z pompą ciepła CO₂, która wykorzystuje ciepło wytwarzane przez ogniwo paliwowe.

Energia elektryczna w ogniwie wodorowym powstaje w procesie odwróconej elektrolizy wody i przekazywana jest bezpośrednio do napędu. Jedynymi produktami reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie są ciepło oraz para wodna. Pojazd nie generuje więc absolutnie żadnych szkodliwych substancji. Wodór gromadzony jest w butlach kompozytowych umieszczonych na dachu. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii autobus będzie w stanie przejechać do 350 km na jednym tankowaniu.

Częścią umowy jest również specjalne szkolenie przeznaczone dla kierowców i pracowników serwisu poświęcone aspektom bezpiecznego użytkowania i serwisowania pojazdów wodorowych.

mz/Solaris

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Szach mat w jednym ruchu.
sobota, 1 czerwca 2019, 22:24

Prosze cie nie siej fermentu. Polska firma odniosła sukces jak tu się nie cieszyć.

Rak
sobota, 1 czerwca 2019, 11:53

A kiedy polskie miasta beda korzystac z takich autobusow

Marsjanin.
poniedziałek, 3 czerwca 2019, 23:48

Są ,jeżdżą już w Jaworznie na trasie do Katowic i z powrotem.

Szach mat w jednym ruchu.
poniedziałek, 3 czerwca 2019, 15:36

Na pewno szybciej niż rosyjskie.

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 31 maja 2019, 17:45

Byłem na majówce w Bolzano. Faktycznie Urbino jeździły. Miód na serce .

Rex
sobota, 1 czerwca 2019, 20:42

Miód? A jakiego powodu? Solaris należy już do hiszpańskiego CAF i pewnie kwestią kilku lat jest, że nazwa zniknie a fabryka stanie się tylko montownią

Tweets Energetyka24