Wiemy, ile KGHM zapłaci za cztery małe reaktory od NuScale

24 września 2021, 12:09
nuscale kghm e24
Fot. Energetyka24.com

KGHM ogłosił w środę, że  zakupi 4 małe reaktory jądrowe od amerykańskiej firmy NuScale, pierwszy ma się pojawić w 2029 roku. Źródło podało portalowi Energetyka24.com, jakie będą koszty inwestycji. 

Jak oświadczył prezes KGHM Marcin Chludziński, chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda.

„KGHM jest drugim największym konsumentem prądu w Polsce. Zmieniające się ceny wymuszają na biznesie energochłonnym poszukiwań stabilnych i bezpiecznych ekonomicznie źródeł energii. Stąd współpraca z NuScale” - dodał Chludziński. Pierwsze jednostki miałyby powstać w perspektywie 2029 r. 

Prezes NuScale John Hopkins podkreślił, że bardzo ważne porozumienie dla obu stron i początek długoterminowych relacji. "To ważny krok na międzynarodowej ekspansji technologii SMR, która jest pomysłem na wykorzystanie infrastruktury elektrowni węglowych wykorzystanie po zaprzestaniu w nich wytwarzania z węgla" - dodał Hopkins. 

W oficjalnych komunikatach nie podano kwoty, za jaką KGHM miałby zakupić nowoczesne reaktory. Nasze źródło podało, że koszt czterech reaktorów będzie wynosił 1 miliard dolarów, czyli ok. 4 miliardy złotych.

Firma NuScale Power opracowała nową, modułową elektrownię jądrową z reaktorem lekkowodnym, która dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. Projekt małego reaktora modułowego (SMR) zawiera w pełni fabrykowany moduł NuScale Power Module zdolny do generowania 77 MW energii elektrycznej przy użyciu bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji technologii reaktora ciśnieniowego.

Reklama
Reklama

Skalowalna konstrukcja NuScale — elektrownie, które mogą pomieścić do czterech, sześciu lub 12 pojedynczych modułów zasilania — oferuje korzyści płynące z energii bezemisyjnej i zmniejsza zobowiązania finansowe związane z obiektami jądrowymi o wielkości gigawatów.

NuScale ma siedzibę w Portland w stanie Oregon, USA, i ma biura w Corvallis w stanie Oregon, Rockville, MD, w Charlotte w Karolinie Północnej, w Richland w Waszyngtonie oraz w Londynie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 29
LeLo
poniedziałek, 27 września 2021, 03:40

Dlaczego KGHM jest takim dużym odbiorcą energii elektrycznej? Głównie chodzi o elektrorafinację miedzi w hucie Głogów i Legnica - czyli proces w wyniku którego otrzymuje się 99,99% miedź.

Niuniu
niedziela, 26 września 2021, 23:16

leopold - to Pan Kolego niech się douczy. Reaktory o których piszemy mają tylko wspólny wyraz w nazwie "atomowe" z reaktorami okrętowymi. To zupełnie inna technologia. Poczytaj trochę w necie.

Miętus
niedziela, 26 września 2021, 10:37

Za jedną 13 stkę i 14 mielibyśmy 5 reaktorów i nie byłoby podwyżek prądu a tu socjale i bida dalej

Add
środa, 6 października 2021, 17:53

Podwyżki prądu a dalej innych źródeł energii i paliw są skutkiem chorego dyktatu unijnego, opłat za CO2 i ideologicznej polityki klimatycznej. Najwyższy czas aby odrzucić wszelkie wrogie nam pakiety klimatyczne i haracz za emisję CO2 a wtedy dopiero unikniemy dużych podwyżek cen. Pozdrawiam

Jakób
niedziela, 26 września 2021, 08:24

Wielkość reaktorów wykorzystywanych do napędu okrętów. Rosyjskie są nieco mniejszej mocy i można je oglądać działające na lądzie, bodajże w Indiach. To jest skala mikro w energetyce zawodowej. Dziennikarze to fajna grupa ludzi podająca zgrabnym językiem miejscami mieszaninę grochu z kapustą. Tzw humaniści i tak zrobią z tego grochu z kapustą kiszonkę nie strawną nawet dla krów.

Zeus6161
sobota, 25 września 2021, 22:14

A chwilę po tym, KGHM zostanie przejęty przez eskimosów za długi

Tweets Energetyka24