USA będą partnerem w rozwoju polskiej energetyki jądrowej

24 czerwca 2020, 21:50
usa-1149896_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Rozpoczęcie nowego rozdziału we współpracy energetycznej przez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora energetyki jądrowej - przewiduje wspólna deklaracja prezydentów: Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy, podpisana w środę w Waszyngtonie.

W deklaracji podkreślono wielowiekową przyjaźń i partnerstwo oparte na wspólnych wartościach i interesach między Polską a USA oraz potwierdzono przywiązanie do wartości takich jak: demokracja, rządy prawa, swobody i wolności jednostek oraz wolna i sprawiedliwa dwustronna wymiana handlowa.

"Pandemia COVID-19 uwypukla znaczenie powyższych wartości, jak również pilną potrzebę ich obrony i promowania. Polska i Stany Zjednoczone, w porozumieniu z innymi sojusznikami oraz podobnie myślącymi partnerami, będą wspólnie pracować na rzecz odbudowy naszych gospodarek jako silniejszych, bardziej odpornych i lepiej zintegrowanych oraz ochrony naszej krytycznej infrastruktury i technologii, a także dywersyfikacji łańcuchów dostaw. Połączymy też siły w walce z dezinformacją, w szczególności w odniesieniu do faktów historycznych dotyczących II wojny światowej" - czytamy w deklaracji.

Prezydenci obu państw podkreślili, że Polska i USA udzielały sobie pomocy podczas pandemii m.in. przy opracowywaniu terapii i szczepionek; zaznaczyli też znaczenie "przejrzystości", wymiany informacji oraz wolnych i sprawnie funkcjonujących organizacji międzynarodowych w zapobieganiu przyszłym pandemiom.

"Uznając swoje strategiczne partnerstwo, Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały pogłębianie współpracy obronnej, między innymi poprzez dalszą implementację Wspólnych Deklaracji z 12 czerwca 2019 roku i 23 września 2019 roku, a także poprzez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi oraz amerykańskich zdolności obronnych oraz odstraszania w Polsce" - czytamy w deklaracji.

"Potwierdzamy nasze zobowiązania do inwestowania w zdolności obronne, do sprawiedliwego podziału obciążeń mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa transatlantyckiego i współpracy w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz do zapewnienia skutecznego odstraszania i obrony wschodniej flanki NATO. Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały współpracę w procesie dalszego modernizowania Polskich Sił Zbrojnych, w tym z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu amerykańskiego" - dodali Trump i Duda.

Prezydenci Polski i USA ocenili, że bezpieczeństwo energetyczne jest "tożsame z bezpieczeństwem narodowym", dlatego Polska i Stany Zjednoczone będą promować dywersyfikację energetyczną, wolny rynek energii oraz wzmocnioną współpracę. "Wyrażamy szczególne zadowolenie z naszego partnerstwa jeśli chodzi o dostawy dla Polski amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), a także rozpoczęcia nowego rozdziału w naszej współpracy energetycznej poprzez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora cywilnej energii jądrowej" - głosi deklaracja.

We wspólnej deklaracji podkreślono także wzajemne wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza oraz wyrażono "dumę" z przeznaczenia znaczących funduszy na rzecz wdrożenia inicjatywy i wezwano do przyłączenia się przez inne państwa.

Trump i Duda zaakcentowali także rolę "wolnej i sprawiedliwej dwustronnej wymiany handlowej".

"Jesteśmy dumni z faktu, że od 2016 roku wymiana handlowa pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi wzrosła o ponad 50 proc. i zobowiązujemy się do przeciwdziałania nieuczciwym praktykom handlowym. Będziemy też nadal dążyć do zwiększenia wolumenu wymiany handlowej i inwestycji, zwłaszcza w dziedzinie nowoczesnych technologii" - czytamy w deklaracji.

"Oba nasze narody łączy poszanowanie dla prywatności i wolności osobistych oraz zrozumienie znaczenia bezpieczeństwa naszych systemów telekomunikacyjnych. Dlatego też ponownie potwierdzamy treść Wspólnej Deklaracji z września 2019 roku i zobowiązujemy się do współpracy w rozwijaniu rozwiązań technologicznych następnej generacji, a także do korzystania wyłącznie z usług bezpiecznych i zaufanych dostawców, sprzętu oraz łańcuchów dostaw w ramach naszych sieci 5G" - dodano.

Trump i Duda zadeklarowali także współpracę w promowaniu innowacyjnych rozwiązań dla zapewnienia "zróżnicowanego łańcucha dostaw zaufanych sprzedawców technologii 5G".

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
myślący
wtorek, 30 czerwca 2020, 20:49

Wszystko robimy teraz z USA, gaz, atom , uzbrojenie przecież to do złudzenia przypomina stosunki z ZSRR. Wtedy też było najlepsze, najbardziej opłacalne i zabezpieczało naszą suwerenność. Polak jak nie ma Pana to musi sobie poszukać.

itkw
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:47

Smutne, że wchodzimy w 3/3+ generację reaktorów, zamiast przeczekać na GAZIE na przełomową 4 generację... Na dzień dobry mówimy Europie nie, podobnie jak w przypadku Gulfstream & Boeing... Decydują humaniści, historycy :(

Jan z Krakowa
sobota, 27 czerwca 2020, 11:45

Mylisz się. Decydują fachowcy, a rozmowy między fachowcami trwają ponad 20 lat.

sobota, 27 czerwca 2020, 11:43

Mylisz się

adam
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:40

Też jestem zwolennikiem czwartej generacji, ale po co czekać x lat skoro można pobudować już teraz dwa lub trzy reaktory obecnej generacji. Druga elektrownia może być już klasę wyżej. Nie ma co czekać, bo czas ciągle ucieka.

krzys
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:17

"Lepsze jest wrogiem dobrego" - to pasowałoby do Twojego wpisu. Pytanie, czy mamy czas na czekanie i czy da rady prosto pokryć to gazem? Nam chyba na już potrzeba kilka GW mocy, w perspektywie kilkunastu lat pewnie kilkanaście GW czystej energii.

itk
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:11

GAZ jest "tani" w budowie, eksploatacja wprawdzie kosztuje, ale elastycznie do zapotrzebowania które redukują nowe moce OZE... Najmniej ryzykowna inwestycja i przed wszystkim SZYBKA, ROZPROSZONA... Nie musimy się na Ruskich obrażać tylko negocjować korzystne ceny gazu... Nie dość, że zapłacimy za Atom, to jeszcze dołożą nam Banki które dodrukują sobie same , zapłacimy za URAN i obsługę... Chyba tylko Chiny i może Ruskie ogarniają projekty atomowe w budżetach... Tego nie da się policzyć, tak złożona, długa i ryzykowna inwestycja...

Tweets Energetyka24