Putin: Nord Stream 2 będzie realizowany

21 lutego 2018, 16:52
0o1aPBjwBqEBCAzZs8WNNHGA42KKCeEY
Fot. Kremlin.ru

„Nord Stream 2 będzie realizowany” – obwieścił Władimir Putin podczas spotkania z szefem rosyjskiej firmy odpowiedzialnej za produkcję rur na budowę kontrowersyjnego gazociągu. Zdaniem rosyjskiego przywódcy liczba zamówień w branży energetycznej na produkcję rur w Rosji nigdy się nie skończy.

Zgodnie ze zwyczajem rosyjskich władz przebieg wybranych spotkań Władimira Putina ze swoimi podwładnymi jest rejestrowany i relacjonowany na potrzeby rosyjskich mediów. W kolejnej odsłonie kontrolowanego ujawniania obywatelom Federacji Rosyjskiej kulisów ręcznego sterowania państwem gospodarz Kremla ugościł w swoim gabinecie Aleksieja Mordaszowa, prezesa zarządu koncernu Siewierstal. Firma, będąca największym producentem stali w Rosji, jest odpowiedzialna m.in. za dostarczenie rur dla budowanego gazociągu Nord Stream 2.

„Bierzemy udział w ważnych projektach – zarówno Gazpromu, jak i Transnieftu – budowy ropociągów i gazociągów na terenie Rosji, jak również poza granicami kraju. Jesteśmy bardzo wdzięczni tym firmom za rozwijanie inwestycji. Liczymy, że takich projektów będzie coraz więcej.” – schlebiał klientom swojej firmy prezes Mordaszow. „U nich [spółkach Gazprom i Transnieft – przyp. red.] prace budowalne, a potem kapitalne remonty nigdy się nie kończą. Objętości są u nich kolosalne” – odpowiedział prezydent Putin podnosząc na duchu swojego rozmówcę.

Szczególną wdzięczność Mordaszow wyraził władzom Gazpromu, dzięki któremu Siewierstal nie narzeka na liczbę zleceń: „Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Gazpromowi – przede wszystkim za taką ilość zamówień, dzięki którym się rozwijamy” – nie mógł nachwalić się prezes stalowej spółki. Entuzjazm z powodu działalności rosyjskiego potentata gazowego udzielił się również Putinowi, który wspomniał o aktualnie realizowanych przez Gazprom projektach: „Myślę, że będą realizowane kolejne projekty: Nord Stream 2, Turkish Stream. Myślę, że Nord Stream 2 będzie realizowany. Na wschodzie kraju prowadzone są ogromne prace [chodzi o gazociąg Siła Syberii biegnący z Rosji do Chin – przyp. red.], o czym pan wie. Tak więc, jestem pewien, że pracy wam nie zabraknie”.

„To dla nas bardzo ważne. Bardzo liczymy na te projekty” – nie odważył się na najdrobniejsze odstępstwo od przygotowanej dla siebie roli prezes Mordaszow – „Ze swojej strony jesteśmy gotowi zapewnić, że nie zawiedziemy naszych odbiorców” – zwieńczył swoje wystąpienie rosyjski menadżer. „I dobrze” – odpowiedział Władimir Putin kończąc rozmowę.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
PePe
czwartek, 22 lutego 2018, 23:58

07.12.2012 r. telewizja rosyjska nadała transmisję z uroczystego rozpoczęcia budowy South Stream. W uroczystym przemówieniu W. Putin poinformował że faza przygotowań zakończyła się sukcesem i budowa tego gazociągu zakończy się sukcesem. Spawacze przed publicznością połączyli pierwsze odcinki rury(transmisję można bez kłopotu znaleźć w sieci). Rurociągu do dziś nie ma......i nie będzie....

kaczotusk
piątek, 23 lutego 2018, 15:03

Przecież jest realizowany

PePe
piątek, 23 lutego 2018, 18:14

Jest realizowany??? 27 maja 2016, w trakcie wizyty w Grecji, prezydent Putin informował o braku decyzji w sprawie South Stream i faktycznym zamrożeniu projektu. Natomiast trwa realizacja Turkish Stream (podobno!), ale to inny kierunek i mniejsza skala inwestycji.

Marek1
czwartek, 22 lutego 2018, 11:15

Niestety, ale Putin w 1 ma pełną rację - NS2 powstanie, bo tak chcą Moskwa i Berlin. Jedyne co W-wa może wywalczyć, to że po 2019 r Gazprom na żądanie Berlina utrzyma jeszcze przez parę lat jakąś część tranzytu gazu przez Ukrainę. My jak zwykle po zaciętej bitwie o cudze interesy zostaniemy z łapą po łokieć w nocniku, a MSZ ogłosi oczywiście \"sukces\" dyplomatyczny. Taki mamy ... \"klimat\".

Bartek
piątek, 23 lutego 2018, 04:39

Jak by się to nie podobało rosyjskim propagandzistom, niezależna od Rosji Ukraina jest w interesie Polski.

Naiwny
środa, 21 lutego 2018, 22:41

2-1 dla NS2. To już nie tylko Pani Premier Merkel jednoznacznie poparła NS2. Także Pan Prezydent Putin opowiedział się za tą inwestycją. Przeciw jest Nasz Pan Premier Mazowiecki. Ważne jest ikreślenie pozycji i stron kanfliktu. Aby wiadomo było kto jest Naszym wrogiem. Teraz do Merkel przyłączył się Putin. Zaskakujące

Tweets Energetyka24